USA budou dále bojovat proti Islámskému státu. Stažení ze Sýrie je taktické rozhodnutí

USA budou dále bojovat proti Islámskému státu. Stažení ze Sýrie je taktické rozhodnutí
Svět

Echo24

Ohlášené stažení amerických vojáků ze Sýrie je taktické rozhodnutí, USA budou v boji proti teroristickému Islámskému státu (IS) pokračovat. Prohlásil to ve středu šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Prezident Donald Trump v prosinci ohlásil, že chce americké vojáky ze Sýrie stáhnout, protože IS byl už poražen. Dnes Trump uvedl, že definitivní dobytí celého území teroristické organizace oznámí možná už příští týden. Armáda jeho pohled na stažení ze Sýrie zcela nesdílí a bývalý ministr obrany James Mattis kvůli tomuto kroku rezignoval.

Pompeo na konferenci ministrů zahraniční a dalších představitelů zemí, které vytvořily mezinárodní koalici pro boj proti IS, řekl, že USA "nadále bitvu proti IS povedou", a to navzdory stažení ze Sýrie.

"Povaha toho boje se mění" s tím, jak IS přišel téměř o veškeré své území. Stažení neznamená "konec amerického boje", řekl ministr.

"Vstupujeme do éry decentralizovaného džihádu a způsob boje proti IS se změní. Islámský stát zůstává nebezpečnou hrozbou v Sýrii i v Iráku," dodal.

Trump, jehož pohled na odchod ze Sýrie se liší od názoru části amerických vojenských expertů i důstojníků, dnes ujišťoval o definitivním konci chalífátu IS. "Americká armáda, naši koaliční partneři a syrské demokratické síly osvobodili prakticky veškeré území předtím ovládané ISIS v Sýrii a Iráku," řekl podle agentury Reuters Trump s použitím alternativní zkratky teroristické organizace. Dodal, že s oznámením stoprocentního dobytí bývalého území džihádistů přijde po oficiálním vyjádření armády, které očekává možná již příští týden.

Pompeo vyzval členy koalice, v níž jsou arabské i západní země, aby nadále usilovali o konečnou porážku IS. Požádal také koaliční země, aby "přijaly zpět zahraniční bojovníky IS, postavily je před soud a potrestaly".

Zajaté zahraniční členy IS nyní střeží arabsko-kurdská koalice, která v Sýrii pomohla Islámský stát porazit. Některé západní země chtějí svým občanům, kteří se připojili k IS na Blízkém východě, odebrat občanství. Souzeni mají být podle nich na Blízkém východě.

Americký generál Joseph Votel, který velí americkým silám na Blízkém východě, tento týden prohlásil, že IS je stále hrozbou, protože má své velitele, bojovníky i spojence. Trump s ním údajně své rozhodnutí o stažení ze Sýrie nekonzultoval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Německá vláda stále váhá, zda vyloučí Huawei ze stavby 5G sítě

Islámský stát se může vrátit v plné síle a znovu dobýt Sýrii, varuje agentura Pentagonu