Hlavní hygienička Rážová zřejmě skončí. Její možná nástupkyně už s Blatným mluvila

KONEC HLAVNÍ HYGIENIČKY

Hlavní hygienička Rážová zřejmě skončí. Její možná nástupkyně už s Blatným mluvila
Hlavní hygienička Jarmila Rážová. Foto: Úřad vlády ČR
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by mohla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády řekl, že o této změně uvažuje. O chystané výměně ve středu s odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů napsal Zdravotnický deník. Důvodem je podle serveru nespokojenost premiéra Andreje Babiše (ANO) s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. Svrčinová podle důvěryhodných zdrojů z oboru dostala na funkci nabídku. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

„Je pravda, že s oběma kolegyněmi jsem hovořil a uvažujeme o této změně,“ řekl na dotaz novinářů Blatný. Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. „Kde je hlavní hygienička?“ řekl mimo jiné Babiš. Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už před tím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla.

„Samozřejmě jsem byla oslovena panem ministrem, setkali jsme se spolu, ale výsledek bych nechala panu ministrovi, aby zveřejnil on,“ uvedla v ČT24 Svrčinová s tím, že mluvila s Blatným i o konkrétnějších krocích, další detaily ale nesdělila. Případný nástup na post hlavní hygieničky ČR by brala jako výzvu, má dle svých slov bohaté zkušenosti s řízením mezinárodních týmů v českých i evropských institucích. Uznala ale, že se koronavirová situace v Česku moc nezvládá, vývoj nevnímá jako dobrý.

„Musím si nejprve zmapovat situaci na ministerstvu, nikdy jsem tam nepracovala. Už z terénní práce vidím, že bude třeba ulehčit práci kolegům tím, že nebudou stejné údaje vypisovat do dvou třech databází. Ještě to chce do konce dotáhnout chytrou karanténu. Musí se zavést diskuze o tom, že sice jsou nastavena opatření na území celé ČR, ale pokud nastane nějaká specifická situace jako u nás v létě v OKD, tak je třeba zasáhnout z příslušné krajské hygienické stanice. To bychom si s kolegy měli vydiskutovat,“ uvedla Svrčinová příklady, na co by se případně zaměřila v roli hlavní hygieničky.

Dále dodala, že je třeba se připravit na další podobné hrozby do budoucna. Podle ní je tak třeba mít nachystané vyškolené lidi, softwarové a technické vybavení.

Svrčinová je podle Zdravotnického deníku odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin, vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi, píše server. Svrčinovou loni v červenci vyzval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.

Hygienici jsou v době epidemie koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygienické stanice mají na starosti místní opatření, jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření dohledávají jejich kontakty a místo nákazy.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články