Zánět srdečního svalu u mladých může souviset s očkováním, říká nová studie
VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU
Několik případů zánětu srdečního svalu, které se objevily v Izraeli především u mladších mužů, pravděpodobně souvisí s očkováním vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví, které si kvůli výskytu myokarditidy nechalo vypracovat odbornou studii, napsala agentura Reuters.
V Izraeli bylo mezi pěti miliony očkovaných od loňského prosince do letošního května hlášeno 275 případů myokarditidy. Podle tamního zdravotnického resortu to vyplývá ze zjištění studie, na které se podílely tři odborné týmy. Většina pacientů se zánětem nestrávila v nemocnici více než čtyři dny, lékaři 95 procent všech případů vyhodnotili jako mírných.
Studie zjistila "pravděpodobnou souvislost mezi druhou dávkou vakcíny (Pfizer/BioNTech) a projevem myokarditidy u mužů ve věku 16 až 30 let," uvedlo ministerstvo. Nejčastěji se infekce projevila u mužů ve věkové skupině 16 až 19 let.
Společnost Pfizer uvedla, že o zjištění izraelských odborníků ví, ale příčinná souvislost s podáním její vakcíny nebyla stanovena. U očkovaných navíc firma nezaznamenala míru myokarditidy vyšší, než je v populaci běžné. Veškeré ohlášené případy však podrobně zkoumá a kvůli jejich posouzení se pravidelně schází s izraelskými úřady, sdělila společnost.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví prohlášení, které podle Reuters nezmiňuje žádná doporučení, zveřejnilo před očekávaným rozhodnutím, zda začít s vakcinací dětí od 12 do 15 let.
Izrael vede světově nejúspěšnější vakcinační kampaň, připomíná Reuters; očkování má za sebou více než 55 procent Izraelců. Ve zhruba devítimilionové zemi denně přibývá několik desítek případů koronavirové infekce, aktivních případů nákazy je k dnešnímu dni 340.
Zánět srdečního svalu většinou způsobuje jen mírné nebo velmi obecné příznaky, a proto zůstává po dlouhou dobu bez povšimnutí. V závažných případech však může způsobit vážné problémy a život ohrožující stavy, vysvětluje web ministerstva zdravotnictví. Někdy se objeví únava, slabost, příznaky podobné chřipce nebo zrychlený puls. V závažnějších případech může docházet k bolesti na hrudi, srdečním arytmiím, postupně se zhoršujícímu srdečnímu selhávání s dušností a otoky nebo i k akutnímu srdečnímu selhání.