Ministerstvo financí musí zveřejnit celou zprávu OLAF o Čapím hnízdě, rozhodl soud

zpráva OLAF o Čapím hnízdě

Ministerstvo financí musí zveřejnit celou zprávu OLAF o Čapím hnízdě, rozhodl soudAKTUALIZOVÁNO
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

3
Domov
Echo24
Sdílet:

Závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo kvůli dotačnímu podvodu bude muset české ministerstvo financí zveřejnit v plném rozsahu a to do jednoho měsíce. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Dosáhla toho společnost Kverulant, která o tom také informuje. Ministerstvo financí dosud zveřejnilo pouze část zprávy. Údajně kompletní zpráva OLAF sice již dříve byla zveřejněna, ale nikoliv ministerstvem financí, které pravost uniklé zprávy dosud nepotvrdilo.

Městský soud v Praze ve svém usnesení z 22. června uvádí, že ministerstvo financí, coby žalovaný, vyrozuměl soud, že „poskytnutí informace bylo částečně odepřeno po dobu, kdy její poskytnutí mohlo ohrozit schopnost orgánů činných v trestním řízení předcházet trestné činnosti, vyhledávat nebo odhalovat trestnou činnost nebo stíhat trestné činy nebo zajišťovat bezpečnost České republiky“.

Usnesení soudu uvádí, že důvody pro dřívější odepření již pominuly a požadované informace tak nyní můžou být na základě nové žádosti a po jejím následném posouzení poskytnuty.

Ministerstvo financí nyní na zveřejnění kompletní zprávy přistoupilo. „Vzhledem k tomu, že žalovaný soudu sdělil svůj záměr uspokojit žalobce, předseda senátu mu k tomu stanovil lhůtu, jak je uvedeno ve výroku tohoto usnesení,“ píše v usnesení soudce Ladislav Hejtmánek. Celé usnesení najdete ve fotogalerii ZDE.

Stále totiž není jasné, zda je dřívější uniklá zpráva skutečně kompletní a zda je vůbec pravá. „S tím se Kverulant odmítl smířit a soudil se o její uveřejnění. Nyní dal soud Kverulantovi za pravdu a nařídil Ministerstvu financí Kverulantovi zprávu OLAF v měsíční lhůtě poskytnout,“ napsal redakci Echo24 ředitel společnosti Kverulant.org Vojtěch Razima.

Dříve uniklá zpráva, kterou na svých stránkách prezentovaly servery iHned.cz a Aktuálně.cz, potvrdila, že v kauze došlo k dotačnímu podvodu. Zároveň došla k závěrům, že v kauze docházelo k zatajování informací či rodinných vazeb. Potvrzovala tak vyšetřování české policie.

Uniklou zprávu OLAF kritizovala společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo vlastní, a kterou přes svěřenecký fond vlastní právě Babiš. Zareagovala na ni s tím, že je „absurdní“. „Úřad podlehl politickému tlaku,“ uvedl tehdy mluvčí Agrofertu i Imoby Karel Hanzelka. Proti tomu se ohradila tisková mluvčí úřadu Sandra Juncuová. „OLAF provádí vyšetřování nestranně a zcela nezávisle. To je jasně stanoveno v právním rámci, kterým se činnost úřadu OLAF řídí (nařízení č. 883/2013),“ sdělila deníku Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kolik je vám let, křičel Faltýnek na Michálka. Pirát se „otřel“ o Čapí hnízdo

Další Čapí hnízdo? OLAF prošetří dvě firmy Agrofertu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články