Policista při čínské návštěvě uhodil chlapce, soud ho však zprostil viny

Facka od policisty

Policista při čínské návštěvě uhodil chlapce, soud ho však zprostil vinyNOVÉ
Policista Kott, který uhodil chlapce za vykřikování, byl zproštěn viny Foto:

FOTO: Rerofoto ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražský obvodní soud dnes zprostil viny Martina Koppa, jednoho z policistů, který čelil obžalobě z napadení mladíka na služebně. Podle soudu nebylo prokázáno, že ho škrtil. Případ dalšího policisty Jana Nekvapila, který podle obžaloby dal mladíkovi dvě facky, předal soud k posouzení ministerstvu vnitra, mohlo by jít o kárné provinění. Obžalovaní tvrdí, že muži nic neudělali.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Policisté se práva na odvolání vzdali. Za zneužití pravomoci jim hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti, žalobkyně pro ně navrhovala podmínky.

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů a vojáků, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou prezidenta stydět. Obžalovaní policisté tvrdí, že jim vulgárně nadával, což si myslí i soudkyně Iva Fialová. Proto ho prý legitimovali a nakonec spoutali. Mysleli si, že vyndává z kapsy zbraň, ačkoliv to byl telefon.

Za legitimování i spoutání si podle Fialové může mladík z velké části sám. „Pokud překročí hranice zákona, musí počítat s následky,“ uvedla. Mimo jiné také řekla, že pokřikování na policisty bylo řádným důvodem k legitimování mladíka. Jeho „svedení“ na kapotu auta bylo podle soudkyně také v pořádku, upozornila na případy ze zahraničí, které často končí smrtí zadržených.

„Jednání policistů vůbec nerozumím,“ komentuje případ advokát Jan Vučka. „Pokud se přesvědčili, že místo zbraně vytahoval mobilní telefon a nikoho neohrožoval, odpadl tím důvod pro zákrok, tím spíše spoutání. Policisté navíc nápadně často tvrdí, že pokládali mobilní telefon za zbraň, když je chtěl někdo natáčet.“

Podle soudkyně muži mělo dojít, že policisté nejsou v ulicích z vlastní vůle, ale že ho naopak chrání před případným nebezpečím. „Hájili i jeho zájmy,“ dodala. Mladík podle Fialové neprojevoval dostatek respektu, a to i před soudem.

Podle obžaloby Nekvapil v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Policista Kopp mu podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku.

„Jednání popsané v obžalobě stran obžalovaného Koppa nebylo prokázáno ničím,“ řekla soudkyně. To, že Nekvapil mladíka uhodil, je však vidět na kamerovém záznamu. Podle soudkyně však pouze jednou. „Jednání obžalovaného Nekvapila je trestuhodné, obžaloba však nepředložila důkazy o naplnění subjektivní stránky trestného činu,“ dodala soudkyně. Podle ní nechtěl mladíkovi způsobit žádnou škodu.

Podle státní zástupkyně Martiny Adámkové nebyla zachována mladíkova lidská důstojnost, nebyl proti němu potřeba tak tvrdý zákrok a vznikla mu také bezdůvodná újma, což je proti předpisům. Policisté podle ní nezvládli své emoce a chtěli dát najevo svou převahu nad poškozeným.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky.

Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovala pouze v budově filmové a televizní fakulty, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. Soud navíc nedávno označil za nezákonný zákrok proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku.

Čtěte také: Globalizace je podle čínského prezidenta nezvratný trend

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články