1 Čína pro globalizaci

Globalizace je podle čínského prezidenta nezvratný trend

NOVÉ

Témata: ,

Globalizace je „nezvratný historický trend“, státy světa ale musejí usilovat o to, aby obchodní vztahy byly „otevřenější, vyváženější, spravedlivější a prospěšnější pro všechny“. V projevu na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

Podle agentury DPA proslov ostře kontrastoval s vystoupením amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten krátce předtím obhajoval svou politiku, jež „klade Ameriku vždy na první místo“, a hájil také odstoupení Spojených států od Transpacifické smlouvy (TPP).

Čínský prezident se na summitu ve vietnamském městě Danang naopak zasazoval o uzavření dalších mnohostranných dohod a o vytvoření „globální sítě zón volného obchodu“.

„Měli bychom podporovat volný obchod a otevřený regionalismus, abychom umožnili rozvojovým zemím mít větší prospěch z mezinárodního obchodu a investic,“ řekl Si Ťin-pching.

Vůdci zemí z oblasti Asie a Pacifiku ve Vietnamu řeší situaci, která nastala poté, co Trump v lednu podepsal příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy. Dokument v roce 2015 uzavřelo 12 zemí představujících 40 procent světové ekonomiky. Za USA smlouvu podepsala minulá administrativa, ale americký Kongres ji neratifikoval.

Čtěte také: Zákaz tweetování v Pekingu Trumpovi nevadil. Číně poděkoval na Twitteru


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.