1 Trump na twitteru

Zákaz tweetování v Pekingu Trumpovi nevadil. Číně poděkoval na Twitteru

NOVÉ

Témata: , ,

Americký prezident Donald Trump při nynější návštěvě Číny nepřerušil svou komunikaci na twitteru, přestože tato sociální platforma je podobně jako facebook pro běžné uživatele v zemi čínskými úřady blokována. Šéf Bílého domu ve středu pozdě večer ve svém příspěvku poděkoval hostitelům za prohlídku pekingského Zakázaného města a za soukromou večeři v tomto starobylém palácovém komplexu, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Trump je proslulý tím, že s oblibou komunikuje prostřednictvím twitteru, kde má 42,3 milionu sledujících. Zda v této praktice bude pokračovat i v Číně, ale bylo otázkou.

Již před Trumpovým středečním příletem do Pekingu nicméně jeden z představitelů Bílého domu na otázku novinářů řekl: „Prezident bude tweetovat, jak se mu zlíbí. Je to jeho způsob přímé komunikace s americkými občany.“

Obejít vládní omezení a dostat se na necenzurovaný internet umožňuje Číňanům například virtuální privátní síť (VPN). Cizinci zase často využívají roamingové služby, které si před odjezdem do Číny vyřídí ve své vlasti, píše agentura Reuters.

Americký prezident od příletu využil v Číně twitter hned několikrát. „Prezidente Si a paní Pcheng Li-jüan, já a Melanie Vám děkujeme za nezapomenutelné odpoledne a večer strávené v Zakázaném městě v Pekingu. Těšíme se, že se s Vámi shledáme zítra ráno,“ napsal Trump ve středu pozdě večer.

Americký prezident si dokonce změnil úvodní fotografii na twitteru, kam nahrál snímek, na němž je zachycen společně s manželkou Melanií a s čínským prezidentským párem při návštěvě opery v Zakázaném městě.

Dnes Trump v tweetování z Číny pokračoval, když pro změnu poděkoval prezidentu Siovi za „neuvěřitelný“ uvítací ceremoniál v pekingském Paláci lidu. Příspěvek doplnil odkazem na fotografii na Instagramu, který je v Číně rovněž blokovaný.

Všechny Trumpovy tweety z Číny se však nenesly ve slavnostním a spokojeném duchu. „Severní Korea vnímá dřívější umírněný přístup Ameriky jako slabost. To je naprosto chybný výklad. Nepodceňujte nás. A nepokoušejte nás,“ napsal Trump k otázce KLDR a jejích jaderných a zbrojních programů.

Na dotaz novinářů, zda Čína považuje Trumpovo užívání twitteru za porušení čínských zákonů, odpověděla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchung-jing vyhýbavě. „Lidé v Číně využívají ke komunikaci různé kanály, komunikují různými způsoby. Někteří lidé například používají WeChat, jiní používají Weibo,“ uvedla mluvčí s poukazem na známé čínské komunikační aplikace.

Čtěte také: Soul objednal z USA zbraně za miliardy. Prodá jim Trump i jaderné ponorky?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.