Babiš může dál ovládat média ve svěřenském fondu, stojí v rozhodnutí Černošic

Střet zájmů premiéra Babiše

Babiš může dál ovládat média ve svěřenském fondu, stojí v rozhodnutí ČernošicNové 1
Domov
Sdílet:

Úředníci z Městského úřadu v Černošicích rozhodli, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů především na základě statutu jednoho z premiérových svěřenských fondů. Status podle úředníků umožňuje Babišovi média stále ovládat, má vliv na správce fondu nebo může svůj majetek rychle získat zpět. Černošice už dříve střet zájmů konstatovaly, Babišovi vyměřily pokutu 200 tisíc, premiér se ale odvolal a případ putoval na Krajský úřad ve Středních Čechách.

O znění rozhodnutí z Černoších, které padlo už v lednu, informoval server Aktuálně.cz, který z dokumentu cituje. Rozhodnutí Černošic je důležité, protože jako první správní autorita konstatoval Babišův střet zájmů. Jejich rozhodnutí bude podstatné i pro další větve vyšetřování premiérova vlivu na své firmy. Zabývá se tím i Evropská komise.

Dále čtěte: V Babišově kauze střetu zájmů padne podnět kvůli podjatosti

„Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ stojí v závěrečné části patnáctistránkového rozhodnutí úředníků.

„Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti, a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech…,“ pokračuje dále dokument.

Premiér Babiš dlouhodobě vylučuje, že by byl ve střetu zájmů. Ten prý vyřešil tím, když své firmy převedl do svěřenských fondů, čímž dle svých slov zcela vyhověl zákonu o střetu zájmů. Jeho advokát Václav Knotek označuje černošické rozhodnutí za zmatené a plné rozporů.

Podnět o Babišově střetu zájmů odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

Babiš může majetek získat rychle zpět pod kontrolu

Důkazem premiérova střetu zájmů má být notářský zápis z loňského března, který se týká statutu Babišova fondu AB private trust I. Ten určuje pravidla chodu fondu.

Z dokumentů vyplývá především to, že premiér má vliv na vedení fondu, konkrétně na jeho správce a tři členy rady protektorů. Správce může Babiš odvolat, pokud například poruší pravidla správy či zákony. „Kvůli chybám může měnit i dva ze tří protektorů. Třetího rodinného protektora je podle mínění černošického úřadu oprávněný odvolat i v případě, že neporušuje zákony. Tímto třetím ‚rodinným protektorem‘ je v případě premiérových fondů jeho manželka Monika Babišová,“ píše Aktuálně.cz s tím, že ten, kdo by měl posuzovat, zda správce pochybil a jak nakládá s fondem, je dle rozhodnutí Černošic Babiš.

Úředníci, kteří konstatovali premiérův střet zájmů a vyměřili mu za něj pokutu, také v rozhodnutí hovoří o rychlé možnosti, jíž může Babiš získat svůj majetek rychle zpět pod kontrolu.  „Akcie budou vráceny zakladateli (Babišovi) bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance,“ píše se v rozhodnutí z Černošic. Majetek by získal zpět i v případě, že by politici zákon o střetu zájmů zrušili.

O Babišově odvolání v kauze nyní rozhoduje Krajský úřad pro Střední Čechy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Úředník, který rozhodne o Babišovi, dostal nového šéfa. Kraj odmítá, že by změna byla účelová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články