Bratři Wonkovi obdrží osvědčení účastníků odboje proti komunismu

Vězni komunismu

Bratři Wonkovi obdrží osvědčení účastníků odboje proti komunismuNOVÉ
Bratři Wonkovi obdrží osvědčení účastníků odboje proti komunismu Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunismu v pondělí v Praze dostanou bratři Wonkovi a dalších 32 lidí. Pavel Wonka označovaný za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení, bude oceněn in memoriam. Osvědčení obdrží také Jiří Wonka, kterého komunistická moc rovněž věznila a pronásledovala a po revoluci z listopadu 1989 dosáhl zrušení soudních rozsudků proti sobě i svému bratrovi.

Pavel Wonka zemřel v 35 letech v dubnu 1988 za dosud nevyjasněných okolností v královéhradecké věznici. V komunistickém vězení skončil za své názory a činnost celkem třikrát. Odsouzen byl za smyšlené činy, trestu ale čelil mimo jiné za snahu kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát. Po roce 1989 byl plně rehabilitován.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Jeho pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), ale i zástupců osmi velvyslanectví západních zemí a štábu německé televize. Za smrt Pavla Wonky nebyl nikdo potrestán.

Perzekuci a šikaně komunistických úřadů a policie čelil i Jiří Wonka. Byl opakovaně propuštěn ze zaměstnání a také vězněn za pobuřování, když sepsal zesměšňující socialistický závazek práce. Ve vězení byl stejně jako jeho bratr týrán. S bratrem opakovaně upozorňovali na porušování lidských práv v komunistickém Československu, mimo jiné drželi protestní hladovku na Pražském hradě.

Osvědčení pro účastníky protikomunistického odboje, pamětní dekrety a odznaky v pondělí ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) předá celkem 34 lidem, z toho sedmi in memoriam. Dostane ho i Milan Sokolíček za distribuci materiálů Charty 77 a samizdatového časopisu Vokno, Jelena Mašínová za šíření tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a podíl na organizaci protirežimních shromáždění a Julius Tomin za účast na protikomunistických protestech.

In memoriam bude osvědčení uděleno i Růženě Frajtové za shromažďování podpisů pod petici na podporu svobodného vyznání a za zprostředkovávání kontaktů mezi VONS a katolickým opozičním aktivistou Augustinem Navrátilem. Posmrtně bude oceněn také Jan Kubeš za spolupráci s lidmi zapojenými do protirežimní činnosti a za postoje bránící kolektivizaci zemědělství a Stanislav Přibyl, který založil a vedl odbojovou skupinu s cílem šířit protirežimní letáky a shromažďovat zbraně.

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků. První osvědčení byla udělena v dubnu 2012. Žádostí o přiznání účasti ve třetím odboji eviduje ministerstvo obrany zhruba 5000, osvědčení vydalo víc než 1400 lidem.

Uznaní účastníci protikomunistického odboje obdrží pamětní odznak a peněžité ocenění 100 000 korun, pozůstalí manželé po nich poloviční částku. V případě, že mají odbojáři důchod nižší než průměrný, je jim na průměrný dorovnán.

Čtěte také: Wonkův bratr hrozil ČT žalobou, ta stáhla kontroverzní dokument

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články