Hlasovací koalice stále drží ČT jako rukojmí. Další pokus zablokovala KSČM
výroční zprávy ČT
Blokování projednání výročních zpráv České televize nadále pokračuje. Poslanci se na poslední schůzi ke zprávám sice dostali, během krátkého času ovšem vystoupil komunista Jiří Valenta, který podrobil veřejnoprávní televizi kritice. Po jeho vystoupení tak nezbyl čas na další rozpravu či hlasování. Poslanci tak stále mají bič na ČT, kdy stačí kdykoliv odmítnout alespoň dvě z nyní už šesti výročních zpráv, a tím skončí celá Rada České televize. Ta kontroluje činnost televize a vybírá jejího ředitele.
Celá situace u České televize je o to složitější, protože v příštím roce se bude obměňovat pět členů z patnáctičlenné rady. Ty volí do pozic právě poslanci, kteří mají ve složení ANO, SPD a KSČM hlasovací většinu. Obstrukce při projednávání zpráv kritizuje místopředsedkyně volebního výboru Miroslava Němcová (ODS).
„Jsem přesvědčena, že existuje záměr ze strany KSČM a hnutí Tomia Okamury a části hnutí ANO neprosadit zprávy a tím držet napětí v České televizi. Pořád nad ní máte zdviženou ruku a můžete si na ní něco vymoct. Je to způsob vydírání,“ uvedla pro Echo24 Miroslava Němcová.
Poslankyně Občanské demokratické strany se prý již v minulosti několikrát snažila zařadit tyto body pevně na jednání sněmovny. „Poslanci těchto stran však pro pevné zařazení nehlasovali. Ta taktika je, aby se zprávy zařadily ve čtvrtek mezi interpelacemi, kdy zbývá na projednání hodina, kterou ušetří dvěma projevy,“ řekla dále Němcová.
Poslanec sociální demokracie Petr Dolínek se po neúspěšném projednání, během kterého vystoupil pouze Jiří Valenta (KSČM), rozhodl, že navrhne pevné zařazení na jednání 10. července. Plánoval, že by se jednání sněmovny kvůli zprávám mělo protáhnout třeba i do nočních hodin. „Otevřel jsem to na volebním výboru. Poněkud obšírně se k tomu postavil pan Zbyněk Stanjura (ODS), že na to není připraven. Piráti s tím souhlasili, oni ne. Ty argumenty, které uvedl, jsou logické. Nejsem tedy schopen říct, jak to dopadne. Pokusím se to navrhnout na příští schůzi,“ uvedl pro Echo24 Petr Dolínek.
S jeho vystoupením na výboru však nesouhlasila i Miroslava Němcová, která zároveň zkritizovala ČSSD. „Je to pouhý výkřik. Opakovaně jsme to navrhovali na plénu i na výboru a zprávy mohly být schváleny už před půl rokem. S panem předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou jsme řekli, že nehodláme ve sněmovně sedět přes noc, protože není normální, aby Parlament jednal v noci. Normální je, aby koaliční strana jako sociální demokracie, která má většinu hlasů s hnutím ANO a komunisty, tak aby si vymohla své priority. Je-li prioritou schválení těchto zpráv, tak to musí říct,“ řekla pro Echo24 poslankyně. „Sociální demokracie je spoluviníkem. Pan Dolínek už před rokem mohl přitlačit na pilu a mohly být před rokem už schváleny,“ dodala Němcová.
S tím však ostře nesouhlasí Petr Dolínek, podle kterého je na vině i opozice. „V žádném případě. To ať si paní Němcová takové řeči nechá. Projednávání zpráv je projednáváno Poslaneckou sněmovnou, kde je 200 zákonodárců. Paní Němcová ať řeší problémy ODS, a neřeší nás. To není problém sociální demokracie, my hlasujeme pro zařazení a neobstruujeme, snažíme se, aby se zprávy projednaly. My nemáme hodinové projevy, takže v žádném případě,“ odmítl kritiku Němcové poslanec Petr Dolínek.
Podle něj mají svůj díl viny i nevládní strany. „Je to dílem ale i problém opozice. V Senátu jsou nyní pravicové strany ve většině a vrací se nám větší množství zákonů než dříve. Vrácené zákony jsou pak předmětem velké diskuze, které spotřebují určité poslanecké dny. To plně respektuji. Zároveň ale nemohou tvrdit, že máme projednat zprávy, když nás zásobují senátními vratkami. Časově je to velmi obtížné,“ řekl Dolínek který připustil, že zprávy se možná projednají nejdříve až v září.
Nátlak na Radu ČT
Podle předsedy Rady ČT Jana Bednáře je takto zdlouhavé schvalování výročních zpráv ojedinělé. „Nejsem nadšený z toho, že se zprávy ve sněmovně hromadí. Byl bych rád, kdyby si na to zákonodárci našli čas a aby je vzali na vědomí. Je to trochu složitá věc, protože jsou někteří poslanci, kteří by tuto situaci chtěli využít k útokům na Českou televizi. Byli jsme toho svědku už v lednu, kdy se zprávy dostaly na pořad jednání. Bod byl sice otevřen, ale nebyl ukončen hlasováním,“ řekl pro Echo24 Jan Bednář.
Dodal, že sněmovna debatou a nepřijetím zpráv vyvolává na Radu nátlak. „Nevím o tom, že by se v minulosti takto nakupilo několik výročních zpráv bez schválení. Pokud to není bezprecedentní, tak je to určitě výjimečné. Nechci dramatizovat, že by mělo dojít k odvolání rady. Ale zákon o České televizi to umožňuje a vnímáme to v Radě jako nátlak,“ řekl dále Bednář.