Lockdown ‚salámovou metodou‘ nefunguje. Nemuselo to zajít až sem, reagují politici
REAKCE NA LOCKDOWN
Česko se vrátí k podobně přísným opatřením, která kvůli pandemii byla zavedena na jaře. A to i přes to, že předseda vlády Andrej Babiš dlouhodobě sliboval, že žádné nařízení ve stylu lockdownu už vláda vydávat nebude. Opoziční politici vládě vyčítají právě nesplněné sliby, ale také nezodpovědnost vůči občanům.
Počty případů v Česku dál strmě rostou a vláda tak přišla s opatřením, které se velmi podobá jarnímu lockdownu. Jde hlavně o uzavření maloobchodů a služeb s několika málo výjimkami. V obchodních centrech zůstanou otevřené například potraviny, drogerie a lékárny. Omezí se také pohyb osob, povolené jsou vycházky v parcích a přírodě, případně pobyt na chatách a chalupách, nicméně v maximálním počtu dvou osob s výjimkou členů domácnosti.
„Nemuselo to zajít až sem, kdyby vláda půl roku neřešila volby, ale věnovala se skutečně tomu, abychom byli adekvátně připraveni. Teď je důležité situaci rychle zvládnout a pomoci všem, které pandemie a vládní opatření zasáhly,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala na svém twitteru. „Dnešní rozhodnutí vlády je obrovským zásahem do svobody lidí, postihne naše životy a podnikání. ODS bude prosazovat adekvátní kompenzace a dělat vše pro zvládnutí situace,“ dodal k tomu Fiala.
Musíme spoléhat na odborníky, kteří mají analýzy a informace a doufat, že vláda se jimi tentokrát řídí. Dnešní rozhodnutí vlády je obrovským zásahem do svobody lidí, postihne naše životy a podnikání. ODS bude prosazovat adekvátní kompenzace a dělat vše pro zvládnutí situace.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 21, 2020
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že se Babiš chvástal chytrou karanténou, která se nyní „scvrkla“ na uzavření velké části ekonomiky. „Lockdown nastal poté, co Andrej Babiš sliboval, že žádná další plošná opatření nebudou, chvástal se chytrou karanténou, trasováním a tím, že je vše připraveno a opozice nemá strašit druhou vlnou,“ uvedla Pekarová Adamová v reakci zaslané redakci Echo24. „Vláda nás za 7 měsíců na nic nepřipravila a nepoučila se z ničeho. Jsme tam, kde jsme byli. Jen o stovky miliard chudší. Jedno důležité opatření vyhlašuju taky já: až to nejhorší překonáme, budeme hnát vládu k odpovědnosti,“ uvedla šéfka TOP 09. Zároveň ale požádala občany, aby opatření dodržovali ve svém vlastním zájmu.
Její stranický kolega a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že lockdown výrazně zasáhne podnikatele. „Lockdown ‚salámovou metodou‘ vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech. Přeji hodně sil všem dotčeným podnikatelům,“ napsal na twitteru Kalousek.
Lockdown “salámovou metodou” vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech. Přeji hodně sil všem dotčeným podnikatelům.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 21, 2020
Ke kritice v oblasti ekonomiky se přidal i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Podniky také potřebují znát přesný plán, za jakých podmínek a kdy budou moci znovu otevřít. Bohužel stále trvá naprostý chaos, kdy jedna část vládních představitelů ještě o víkendu tvrdí, že lockdown nebude, zatímco další členové kabinetu říkají opak,“ napsal Bartoš na twitteru. „Faktické zmrazení Česka silně dopadne na všechny občany od živnostníků, dohodářů přes zaměstnance či samoživitele. Je nyní bezpodmínečně nutné, aby vláda jasně komunikovala, jakým způsobem je podpoří a jak bude kompenzovat výpadek v příjmech,“ dodal.
Občany k dodržování opatření vyzval i někdejší předseda KDU-ČSL Marek Výborný, i ten ale uvedl, že vláda měla jednat dřív. „Situace je vážná. Prosím o maximální respekt vůči sobě navzájem. Musíme udělat vše pro záchranu životů lidí, ale i jejich živobytí! Vláda zoufale tahá za záchrannou brzdu, ale teď je to na nás všech. Vláda, nevláda, opozice, koalice,“ napsal Výborný na svém profilu na twitteru.
S určitým návodem toho, co by vláda měla a neměla do budoucnosti dělat přišel i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj je situace opravdu kritická a přísnější opatření jsou už nyní na místě. „Prosím, vládu – CO NEŘÍKAT: ‚Už nikdy nebudeme dělat další opatření.‘ ‚Věřte nám.‘ ‚Křivka nepůjde nahoru‘,“ napsal mimo jiné Rakušan. Naopak vyzval, aby vláda podněcovala soudržnost mezi občany, zanechala své snahy o udržování dobré image před veřejností a také aby vláda vyzvala občany k pomoci těm, kteří to teď nejvíce potřebují, jako jsou například zdravotníci nebo ohrožené skupiny obyvatelstva.
Situace je opravdu kritická, bohužel jsou přísnější opatření na místě. Prosím vládu. CO NEŘÍKAT: – už nikdy nebudeme…
Zveřejnil(a) Vít Rakušan dne Středa 21. října 2020
Ke kritice se přidali i senátoři, například Pavel Fischer nebo Jiří Drahoš. „Od zítřka platí opatření, která jsou nezbytná kvůli šíření nákazy covid-19. Samozřejmě, že každý zodpovědný a ohleduplný občan je bude dodržovat, a o to vás také prosím. Andrej Babiš k tomu řekl, že ‚rozhodnutí jsme dlouho zvažovali.‘ Nebezpečně dlouho, pane premiére!“ napsal Fischer na svém twitteru.
Drahoš napsal, že vláda měla mít předem připravená pravidla pro jakýkoliv potenciální vývoj situace. „Místo toho, aby vláda jasně a s předstihem nastavila pravidla pro jednotlivé scénáře (jako mají např. v Irsku), čekáme s napětím téměř každý den na tiskovou konferenci, abychom se dozvěděli, zda kompostárny zůstanou otevřené či nikoli,“ napsal Drahoš na twitteru.
Předseda vlády Andrej Babiš a především ministr zdravotnictví Roman Prymula přitom poměrně dlouho slibovali, že k lockdownu nedojde. Prymula ještě před dvěma týdny v ČT24 řekl, že lidé mohou očekávat tvrdá opatření na 14 dnů, pak budou dva týdny rozvolňována. „Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní,“ řekl. Naznačil, že se mohou týkat počtu lidí, kteří se mohou setkávat. V regionech, které jsou nyní na semaforu červené, musí být opatření tvrdší a lidé mohou čekat zpřísnění. „Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou,“ zdůraznil.
Jak Prymula, tak Babiš ale ve středu odmítli, že by nová opatření znamenala úplný lockdown, tak jako byl vyhlášen na jaře. „Já si myslím, že tohle není lockdown, nemůžeme to tak nazývat, my nezavíráme zcela ekonomiku, nezavíráme výrobu“ uvedl Prymula.