ODS má novou strategii. Bude vyjednávat o dvou variantách daňového balíčku
DAŇOVÝ BALÍČEK
Občanští demokraté budou vyjednávat se zákonodárci o dvou variantách daňového balíčku, o němž bude v prosinci hlasovat Senát. Na tiskové konferenci po jednání výkonné rady ODS to v úterý uvedli představitelé strany.
Varianta preferovaná ODS počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, jak to už ve sněmovně v pátek prosadily hlavně ANO, ODS a SPD. Druhá varianta navrhuje sazby 16 a 23 procent.
Obě varianty počítají s kompenzacemi za propad daňových příjmů pro obce a kraje a s daňovou slevou na poplatníka 28 800 korun. Poslanci v pátek schválili na návrh Pirátů zvýšení slevy z dnešních 24 840 korun až na 34 125 korun ročně. Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby senátoři zvýšení slevy na poplatníka odmítli a podpořili pouze zrušení superhrubé mzdy a stanovení nižší sazby daně z příjmů na 15 procent. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by naopak chtěl, aby Senát nižší sazbu stanovil na 19 procent a slevu na poplatníka zvýšil na 30 000 korun.
„Jde nám o to, abychom našli většinu pro snížení daní jak v Senátu, tak potom v Poslanecké sněmovně. A proto přicházíme se dvěma návrhy,“ uvedl dnes k postupu ODS předseda strany Petr Fiala. „Pokud bychom prosadili variantu dva, tedy sazbu pro zaměstnance 16 procent, tak současně budeme podporovat, aby 15 procent platilo nadále pro živnostníky a pro srážkovou daň,“ doplnil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Schválený daňový balíček se ale nelíbí jiným opozičním stranám včetně těch, které mají jít příští rok v koalici s ODS do voleb – KDU-ČSL a TOP 09. Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský označil schválení balíčku za katastrofu, zatímco předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil „bezprecedentním rozpočtovém zločinu.“ Šéfové obou zmíněných stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pátek deníku Echo24 vzkázali, že jejich společné memorandum trvá, ODS ale bude muset přijít s jasným finančním výhledem do budoucna.
„Máme ale obecně problém se dvěma věcmi – jednak výpadek je výrazně vyšší, než jaký by v současné pandemické situaci byl udržitelný a za druhé se neřeší dopady na rozpočty měst a obcí. To nám v tuto chvíli vadí nejvíc. Lidovci přitom sami v minulém volebním období zrušení superhrubé mzdy podporovali. My také chceme snižovat daně, ale nejde to udělat tímto způsobem,“ vysvětlil Jurečka pro Echo24. „Teď bude na jednání našich expertních týmů, kam se posuneme. Všichni (ODS, TOP 09 a lidovci) musíme přijít s plánem udržitelných veřejných financí,“ řekl šéf KDU-ČSL.
Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou ve středu jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) o projednávání daňového balíčku v horní komoře Parlamentu. Podle dosavadních vyjádření zástupců senátorských klubů není příliš pravděpodobné, že by Senát schválil souběžné zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Znamenalo by to totiž výrazný výpadek příjmů veřejných rozpočtů, což kritizovali představitelé krajů a obcí.