1 nobelova cena za literaturu

Skandál, který otřásl akademií. Muž obviněný ze znásilnění stojí před soudem

NOVÉ

Témata: , , ,

Ve Švédsku ve středu začal soudní proces s Jeanem-Claudem Arnaultem, který čelí obvinění z dvojího znásilnění. Francouz Arnault je manželem jedné z členek Švédské akademie, která uděluje Nobelovu cenu za literaturu. Kvůli skandálu, který akademií otřásl, nebude letos cena udělena.

Arnault, který je ve švédských kulturních kruzích známou osobností, si ve středu před soudem vyslechl obvinění z dvojího znásilnění jedné ženy, které údajně spáchal v roce 2011. Prostřednictvím svého obhájce Björna Hurtiga následně veškerá obvinění vznesená proti němu popřel. Podle Hurtiga je Arnault obětí „honu na čarodějnice“.

Ze sexuálního obtěžování Arnaulta v minulosti nařklo 18 žen. Některé z případů se prý odehrály v prostorách, které patří Švédské akademii. Arnault podle švédského listu Dagens Nyheter také opakovaně předem vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.

V souvislosti s Arnaultem a jeho manželkou Katarinou Frostensonovou se navíc objevila obvinění ze střetu zájmů. Švédská akademie, která rovněž každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií, totiž v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, jež Arnault s Frostensonovou vedli.

V souvislosti s těmito aférami Švédskou akademii letos opustilo několik jejích členů. V květnu akademie oznámila, že letos neudělí Nobelovu cenu za literaturu, protože je nejprve zapotřebí obnovit důvěru veřejnosti v tuto instituci. Vyhlášení a předání Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 je o rok odloženo; v roce 2019 tak budou předány ceny dvě.

Arnaultův případ řeší soud ve Stockholmu. Většina soudních jednání, během nichž bude vypovídat údajná oběť znásilnění a sedm svědků, se odehrávají za zavřenými dveřmi. Závěrečné řeči jsou plánovány na 24. září. Kdy bude oznámen verdikt, není známo, uvedla agentura AP.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nobelova cena za literaturu letos nebude. Je za tím skandál #MeToo


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.