1 Evropské volby

Okamura zveřejní lídra kandidátky do EP ve druhé polovině února, SPD bude kandidovat sama

, NOVÉ

Témata: ,

SPD zveřejní lídra své kandidátky pro evropské volby ve druhé polovině února. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekli předseda a místopředseda hnutí Tomio Okamura a Radim Fiala. Podle Okamury SPD neuzavřela žádné dohody o spolupráci ve volbách s jinými subjekty.

„V současné době probíhají naše krajské konference, které budou vybírat z jednotlivých krajů kandidáty na kandidátku do Evropského parlamentu. Jakmile skončí, do poloviny února, tak my budeme vědět, z koho budeme tu kandidátku sestavovat,“ řekl Fiala.

Okamura uvedl, že na termínu stanovení lídrů kandidátek v polovině února se SPD dohodla s ostatními uskupeními sdruženými ve frakci Evropa národů a svobody (ENF), kam patří například francouzská nacionalistická Národní fronta (FN) Marine Le Penové nebo populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Předseda SPD také vyjádřil přesvědčení, že pozdější zveřejnění jména lídra pro evropské volby nebude znamenat handicap vůči ostatním stranám. „My naše programové priority, co se týče našich euroskeptických názorů, myslím prezentujeme dostatečně,“ řekl Okamura.

Vyloučil také, že by SPD s někým jednala o volební spolupráci. „My jsme s nikým žádnou koaliční smlouvu neuzavřeli a ani nevím, že by taková jednání měla v tuto chvíli s někým finišovat,“ řekl. V médiích se objevily spekulace, že by o spolupráci s SPD v evropských volbách mohl mít zájem mediální podnikatel Jaromír Soukup, který oznámil založení vlastního politického uskupení.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května, budou rozhodovat o 21 českých europoslancích. Lídry kandidátek pro volby zatím představilo šest stran. Piráty povede softwarový specialista Marcel Kolaja, ostatní strany zvolily své nynější europoslance: ODS Jana Zahradila, ČSSD Pavla Poce, KSČM Kateřinu Konečnou, lidovci Pavla Svobodu a STAN Stanislava Polčáka. ANO zatím o lídrovi nerozhodlo, jeho předseda Andrej Babiš preferuje europoslankyni Ditu Charanzovou.

Čtěte také: Okamura chce po Německu reparace. Kalousek ho označil za „českého nácka“

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.