Klíč k dlouhověkosti? Kastrace, říkají vědci
STUDIE NA BERANECH
Mezinárodní tým vědců pod vedením odborníků z novozélandské University of Otago došel k překvapivému závěru: u vykastrovaných beranů dochází k pomalejšímu stárnutí DNA, což vede k delšímu životu. Tento jev by se měl s velkou pravděpodobností projevovat i u ostatních savců včetně člověka, uvádí tým vědců. Píše o tom server Futurism.
„Farmáři i vědci už dlouho věděli, že kastrovaní berani žijí déle než jejich nedotčení druhové; tohle je ale vůbec poprvé, co se někdo podíval na jejich DNA a přesvědčil se, jestli taky stárne pomaleji,“ uvedla Victoria Sugrueová, hlavní autorka studie vydané ve vědeckém časopise eLife.
„Přišli jsme na způsob, jak měřit biologický věk u široké řady savců – zkoumali jsme zatím více než 200 druhů a odhalili překvapivou podobnost v tom, jak zvířata stárnou,“ uvedl Steve Horvath, spoluautor studie a profesor na Kalifornské univerzitě. „Studie na ovcích ale byla unikátní v tom, že jsme specificky izolovali účinky samčích hormonů na stárnutí,“ řekl. Vědcům se podařilo vytvořit „epigenetické hodiny“, které dokáží určit chronologický věk jedince z DNA s přesností na asi 5 měsíců.
Podle výzkumníků DNA kastrovaných samců vykazovalo v jistých částech „výrazně ženské charakteristiky“. Vědcům se tak povedlo najít jasné spojení mezi kastrací, mužskými hormony a pohlavím danými rozdíly ve stárnutí DNA.
Berani v zajetí se dožívají podle Futurism asi 10 let, jeden z nejslavnějších beranů světa jménem Shrek, který utekl ze svého výběhu a 6 let unikal opětovnému zajetí, se ale dožil 16 let. Byl přitom kastrovaný. Není ale jasné, jak velký rozdíl by kastrace představovala u lidí, co se týče délky dožití.