Čau lidi, máme teď velký problém. Už to není chřipka, už to nevyležíte

BABIŠOVO HLÁŠENÍ

Čau lidi, máme teď velký problém. Už to není chřipka, už to nevyležíte
Andrej Babiš při svém pravidelném hlášení Čau lidi. Foto: ANO
Domov

Echo24

Předseda vlády Andrej Babiš ve svém pravidelném internetovém pořadu Čau lidi varoval, aby lidé nepodceňovali nynější epidemii covidu. Podle Babiše už nejde o běžnou chřipku, ale o nemoc, kterou nelze vyležet. Babiš současně mluvil i o možném návratu dětí do škol. Ten vidí - za určitých podmínek - v řádu týdnů.

Andrej Babiš nabádá své posluchače, aby s příznaky nemoci šli za svým lékařem. “My už jsme o tom mluvili opakovaně – nepodceňujte tuto nemoc. Vir se mění. Už to není tak jako na jaře, že to byla chřipka, že se to vyleželo. Dnes už chřipka ani neexistuje, už je jenom COVID-19,” řekl Babiš. “Pokud máte příznaky, teplotu nebo jiné, vyhledejte hned lékaře, protože pokud vám někdo si řeknete, že to vyležíte, tak to nevyležíte. Většinou to potom končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče, dodal.

Předseda vlády pokračoval v nepříliš optimistickém duchu, přičemž o protiepidemickém systému PES už mluví v minulém čase. “My samozřejmě máme teď velký problém. A já chápu, že společnost je frustrovaná a je tady určitá, já nechci říct, že beznaděj, ale nejistota. Ano, my jsme měli PSA a ten měl nějaké kritéria. A zkrátka ta epidemie neklesá. Neklesají počty hospitalizovaných, počet nakažených je stále vysoký,” přiznal Babiš nezvládnutí epidemie.

Podle Babiše musí vláda spolu s dalšími odborníky říci, kdy by se děti mohly vrátit do škol - a to bez ohledu na PSA nebo na počty hospitalizovaných. Babiš uvedl, že se vláda bude dětmi ve školách zabývat na svém pondělním jednání. ”A my budeme muset, abysme chtěli, vlastně říct lidem: prosím vás, teď jde o naše děti. A zkusme znovu být zodpovědní a domluvit se, že v nějakém čase - a já teďka nechci spekulovat kdy - v řádě týdnů, za určitých podmínek, pustíme naše děti do škol a dovolíme jim sportovat. Je to samozřejmě velké riziko, ale musíme to promyslet a musíme to podstoupit. Takže přemýšlejte, jestli skutečně musíme porušovat ta opatření. Proč to někteří z nás dělají? ptá se Babiš v závěru videa.