2 Nejtragičtější armádní havárie

V bouři se zřítila dvě vojenská letadla: zahynulo najednou 14 letců

, NOVÉ

Témata: ,

Před 70 lety, 26. května 1949, se mezi Jevíčkem a Jaroměřicemi v důsledku špatného počasí zřítila dvě plně obsazená letadla letecké školy z Chrudimi. Při jedné nejtragičtější havárií v dějinách československého vojenského letectva zemřelo všech 14 letců na palubách strojů typu Siebel C 3 A.

Noční lety měly být provedeny na trati Chrudim-Prostějov-Šumperk-Chrudim, s přistáním na letišti Prostějov. Meteorolog upozornil možnou bouřkovou činnost, déšť a silný vítr. V Prostějově, kde se mělo přistávat, bylo počasí příznivější, proto velitel letky rozhodl o provedení letů.

Starty byly provedeny v pětiminutových intervalech. Na letišti Prostějov, po přistání obou letounů byla znovu zvažována situace na trati letu. Nepříznivé povětrnostní podmínky trvaly dále, ale na letišti Chrudim bylo po bouřce, počasí bylo příznivé pro let. Velitel proto rozhodl, že se poletí přímo na vlastní letiště, bez otočky nad Šumperkem.

Letouny opět odstartovaly s pětiminutovým odstupem. Brzy po startu prostějovská věž ztratila s osádkou spojení. V kritické době se totiž na rozhraní Čech a Moravy a především nad Drahanskou vysočinou rozpoutala prudká bouře. Ráno bylo vyhlášeno pátrání.

Trosky letounu nalezl druhý den dopoledne jaroměřický rolník, zjišťující škody na polích. Podle místního kronikáře to byl hrůzný nález. O něco později byl nalezen stejně zničený vrak druhého letounu, který se zřítil u Jevíčka.

Čtěte také: Tragické přistání letadla bylo unáhlené, za katastrofu může nejspíš i posádka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.