Buďte laskaví k obviněným funkcionářům, řekl Zeman novým soudcům

Jmenování soudců

Buďte laskaví k obviněným funkcionářům, řekl Zeman novým soudcůmVIDEO
Prezident Miloš Zeman jmenuje nové soudce. Foto:

FOTO: reprofoto ČTK

2
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman se poprvé od prezidentských voleb objevil na veřejnosti, když na Pražském hradě jmenoval nové soudce. Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení byl Zeman pouze na zámku v Lánech. Hrad oznámil, že příští týden bude mít prezident dovolenou.

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení, a částečně nahradí soudce, kteří končí. Poprvé od sobotního vítězství v prezidentské volbě se dnes znovuzvolená hlava státu objevila na veřejnosti. Na závěr svého projevu k nově jmenovaným soudcům Zeman soudce vyzval, aby byli při svých rozsudcích laskaví k obviněným komunálním funkcionářům: ,,Moje poslání je velmi jednoduché: Suďte spravedlivě, ale přijde-li vám pod nůž funkcionář malé obce, který trpí úzkostí z toho, že ho zavřou kvůli předražené kanalizaci nebo něčemu podobnému, buďte na něj laskaví a uděláte dobrý skutek.‘‘

Ceremoniál měl původně začít ve 14:00, Zeman do místnosti přišel asi o 15 minut později. Za zpoždění se soudcům omluvil. Zdůvodnil to telefonickou gratulací od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Gratulace byla poněkud delší, než jsme oba dva očekávali,“ řekl Zeman.

Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení, se Zeman na veřejnosti neobjevil. Po volbách odpočíval na zámku v Lánech. V pondělí Zeman jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, dekrety ale nedostali na tradičním ceremoniálu na Pražském hradě z rukou hlavy státu, ale o den později v Karolinu od ministra školství. S rektory má hlava státu dlouhodobě napjaté vztahy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman si bere dovolenou. O jeho zdraví lékař mluvit nechtěl

Škrtnul Hrad rektory? „Je to neúcta k akademické obci,“ zní z univerzit