Štíhlé tělo, nejlepší obrana před virem. Kde jsou lidé nejtlustší?

Štíhlé tělo, nejlepší obrana před virem. Kde jsou lidé nejtlustší?
Domov

ECHOPRIME

Ondřej Šmigol

Světem se šíří pandemie, na kontě má tisíce životů, postihuje i vyspělý svět. Asie je vůči nemoci překvapivě odolnější než Evropa a Amerika. Není řeč o koronaviru, i když s problematikou souvisí, ale o obezitě. Covid-19 naplno vyjevil nebezpečí nadměrné váhy. U obézních je dvakrát větší šance, že budou hospitalizováni, a u morbidně obézních třikrát větší šance, že zemřou.

Poprvé za dlouhou dobu se ukazuje bezprostřední nebezpečí obezity. Že být tlustý není úplně nejdravější, se všeobecně ví, ale vzhledem k tomu, že člověka to zabíjí relativně pomalu, individuální vůle to řešit bývá malá.

Přitom problém je to opravdu obří. Podle dat WHO v roce 2016 1,9 miliardy dospělých mělo nadváhu, z toho 650 milionů bylo obézních. Jinými slovy: 39 % dospělých na světě mělo nadváhu a 13 % bylo obézních. Nadváha celosvětově zabije víc lidí než podváha. Celosvětově je víc tlustých než podvyživených.

Nejhůř jsou na tom ostrovy v Pacifiku. Pokud nepočítáme kolonie, jako jsou Cookovy ostrovy a Palau, tak nejtlustším nezávislým státem na světě je Nauru, prezidentská republika s 10 tisíci obyvateli: 61 % populace je tam obézních, 97 % mužů a 92 % žen má nadváhu. Přes 40 % má cukrovku, běžná jsou také onemocnění jater a srdce. Podobné je to na ostatních ostrovních státech. V první desítce nejtlustších států je devět pacifických ostrovů.

Celý text si můžete přečíst na EchoPrime zde. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: Týdeník Echo

 

Související články