Čína sbírá vzorky DNA Ujgurů. Nabízí lékařské prohlídky, ale data získá policie

Sběr biometrických údajů v Sin-ťiangu

Čína sbírá vzorky DNA Ujgurů. Nabízí lékařské prohlídky, ale data získá policieNOVÉ
Číná sbírá vzorky DNA od menšinových Ujgurů pod lékařskou záminkou, data předá policii Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube, Spirit of Asia : The Uyghur People under China‘s Shade

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské úřady shromažďují vzorky DNA, otisky prstů a další biometrické údaje obyvatel neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která to označila za hrubé porušení mezinárodních norem. Oblast leží na západě Číny a je domovem milionů menšinových muslimských Ujgurů.

„Tato data lze použít ke sledování osob na základě jejich etnické příslušnosti, náboženského vyznání a názorů,“ uvedla HRW. Čínské úřady podle ní vytvářejí i databázi vzorků duhovky či krevních skupin.

Biometrické údaje jsou vyžadovány od všech lidí ve věku od 12 do 65 let v Sin-ťiangu, v případě osob představujících bezpečnostní riziko pak bez ohledu na věk. Kritici poznamenávají, že ze Sin-ťiangu se stává „vězení pod otevřeným nebem“.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Sin-ťiangem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Část biometrických údajů, včetně vzorků DNA, úřady od obyvatel získávají při vládou poskytovaných lékařských prohlídkách. Není však jasné, zda lidé vědí, že tato data budou předána také policii.

Prohlídky jsou oficiálně dobrovolné, britský deník The Guardian ale citoval jednoho z Ujgurů, podle kterého místní činitelé účast na zdravotních prohlídkách vyžadují.

Agentura Nová Čína oznámila, že během letošního roku se prohlídek zúčastnilo téměř 19 milionů lidí. Počet obyvatel Sin-ťiangu se odhaduje na zhruba 23,5 milionu, z toho je asi 11 milionů Ujgurů.

„Shromažďování biometrických údajů je o to znepokojivější, že je prováděno pod záminkou bezplatného zdravotního programu,“ prohlásila šéfka HRW pro Čínu Sophie Richardsonová.

Čtěte také: Zákrok policie kvůli tibetské vlajce byl nezákonný, rozhodl soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články