„Varovala jsem, že očkovaní mohou šířit nákazu.“ O imunitě a protilátkách s imunoložkou Krátkou

„Varovala jsem, že očkovaní mohou šířit nákazu.“ O imunitě a protilátkách s imunoložkou Krátkou
Imunuložka Zuzana Krátká: "Vláda v prohlášeních pomalu brzdí, protože ví, že infekce mezi očkovanými je a že ji očkovaní přenášejí. Ale ze strategických důvodů nechce testovat očkované, protože zbytek nenaočkovaných už by na vakcinaci nešel." Foto: Jan Zatorsky
2
Rozhovory
Daniel Kaiser
Sdílet:

Jsme uprostřed další vlny infekce koronavirem a vláda doposud reaguje hlavně zvýšeným tlakem na očkování. Od konce listopadu bude lidem bez vakcíny či nedávno prodělaného onemocnění řádně zpoplatněna jakákoli účast na veřejném životě. Jak je to s tvrzením, že nakažení očkovaní přenášejí virus méně a že máme epidemii neočkovaných? To jsou jen některé z otázek pro imunoložku Zuzanu Krátkou.

Je teď u nás epidemie?

V této chvíli asi ano. Vláda epidemii nechala rozjet. Nehlídala šíření viru mezi očkovanými. Nevěnovala pozornost tomu, že mutace delta umí překonat očkování. Vláda se zaměřila na neočkované, ty testovala dost intenzivně, a netestuje očkované. Takže opět se nám virus šíří nekontrolovaně populací. A do toho vláda ještě vědomě diskriminuje svými nařízeními lidi s prodělaným covidem, kteří už jsou vůči viru odolní, ale ona tuto imunitu neuznává.

A můžeme tedy mluvit o epidemii neočkovaných, jak to dělá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch?

V celkových číslech pozitivně testovaných nám rychle narůstá podíl lidí plně očkovaných. Neočkovaných je dnes zhruba 70 procent. Bohužel se ukazuje, že nejspíš taky klesá účinnost vakcíny proti hospitalizaci. Čím déle jsme od chvíle, kdy staří lidé byli naočkovaní, tím víc nám jich přibývá v nemocnicích. Proto potřebují třetí dávku. A samozřejmě je důležité, aby lidé neočkovaní, kteří neprodělali covid a jsou starší 65 let, vakcínu zvážili. Pro ně je vakcína velký benefit. Zato u mladých lidí, dětí i rodičů těch dětí je přínos vakcinace nižší.

A není to tedy v jistém smyslu spíš epidemie očkovaných?

Z dat vyplývá, že významně přibývá nemocných očkovaných lidí. Postupně se dostáváme do stavu, kdy sice vláda tvrdí, že očkovaní jsou chránění a nic se jim nemůže stát, ale už v těch prohlášeních pomalu brzdí, protože ví, že infekce mezi očkovanými je a že ji očkovaní přenášejí. Ale ze strategických důvodů nechce testovat očkované, protože zbytek nenaočkovaných už by na vakcinaci nešel. Tady nám bohužel úplně vyhrála politika nad vědou. My jsme to za SMIS (Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, Zuzana Krátká patří k jeho zakládajícím členům – pozn. red.) začali zdůrazňovat už koncem srpna, kdy se objevovaly první zprávy z Izraele o poklesu imunity a potřebě třetí dávky. Já jsem na začátku září byla i ve zdravotním výboru parlamentu, kde byli také Adam Vojtěch, Pavla Svrčinová, Martina Vašáková, Ladislav Dušek. Říkala jsem při té příležitosti, že očkovaní mívají infekce a mohou je dál přenášet na neočkované. Bohužel jsem tam tenkrát byla za blázna, který šíří nepravdy. Uplynuly dva a půl měsíce a vidíme stejnou situaci u nás. Navíc se změnila varianta viru. Zatímco v létě k nám přišla delta, teď začíná převládat delta plus.

Delta plus?

To je další věc, o které se nemluví. Je to subvarianta delty AY.43, která se v současnosti v republice vyskytuje u 46 procent vzorků, letní delta už jen u 16 procent vzorků. Má trochu jinou genetickou informaci, možná trochu jinak vytvořený protein. A naše vakcína tak má nového protivníka, který na ni zřejmě vyzrál.

Proto je najednou tolik nemocných v tak krátkém čase? Je lepší imunita po prodělané nemoci než po vakcíně? Celý rozhovor s imunoložkou Zuzanou Krátkou si můžete přečíst na ECHOPRIME zde. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Od čtvrtka je k dostání v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články