1 útoky na křesťanské cíle

Šílené, zrůdnost, odporné. Politický svět odsuzuje útoky na Srí Lance

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Za šílené, nesmyslné a podlé označili čeští politici sobotní útoky na kostely a hotely na Srí Lance. Příbuzným a blízkým obětí vyjadřují na twitteru upřímnou soustrast. Česko je připraveno pomoci, uvedl místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Čechům je k dispozici ambasáda v Dillí a honorární konzulát v Colombu, napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Útoky nepřežilo podle dosavadních informací přes 180 lidí. Češi podle českého velvyslance v Dillí mezi oběťmi nejsou. Incident odsoudili i světoví politici.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy o útoku za neuvěřitelné. Podobně jako další politici poukázal na to, že se odehrály během křesťanských svátků. „Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého,“ uvedl.

„Teroristické útoky na věřící v kostelech v době nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou zrůdnost. Pan prezident vyjadřuje soustrast pozůstalým a myslí na zraněné,“ napsal na twitter mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

„S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na Srí Lance,“ napsal Hamáček. „Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci,“ doplnil.

Ministr zahraničí odsoudil útoky na nevinné, poukázal na to, že se odehrály o Velikonoční neděli, která je největším křesťanským svátkem.

„Vyjadřuji soustrast pozůstalým a zraněným přeji brzké uzdravení. Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu,“ uvedl.

Útoky na kostely a hotely na Srí Lance v době křesťanských svátků jsou podlým a odporným projevem zla terorismu, napsal předseda ODS Petr Fiala. „Modlím se za nevinné oběti a jejich blízké,“ dodal.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný je útoky zděšen, napsal. „Velikonoční poselství je o síle naděje a pokoje, NE o smrti a násilí! Modlím se za všechny zasažené, za jejich blízké,“ uvedl. Lidovecký poslanec Marian Jurečka útoky označil za barbarské. „Bohužel ve světě jsou v posledních letech křesťané nejvíce pronásledovanou skupinou,“ doplnil.

Náboženská nenávist a fanatismus jsou tvrdou realitou dnešního světa, napsal senátor Pavel Fischer‏. Investovat do modernizace našich ozbrojených sil fakt není žádný luxus, podotkl.

„I tváří v tvář šílenému útoku proti sestrám a bratřím na Srí Lance věřím a vyznávám, že nepřátelství a nenávist nemají v tomto světě poslední slovo! To patří Zmrtvýchvstalému králi pokoje! Díky jeho vítězství je Láska silnější než Zlo,“ uvedl na twitteru biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub.

Přidali se i Jucker nebo Mayová

Exploze vyvolaly odsuzující reakce i z řad světových politiků. Jsou mezi nimi například předseda Evropské unie Jean-Claude Juncker nebo britská premiérka Theresa Mayová.

„Byla to hrůza a smutek, když jsem slyšel, že bombové útoky na Srí Lance stály životy tolika lidí,“ napsal na twitteru Juncker. Projevil zároveň účast rodinám obětí, které „se sešly k mírumilovným modlitbám nebo přijeli navštívit tuto krásnou zemi“. Dal také najevo připravenost poskytnout pomoc.

Za „opravdu děsivé“ označila „akty násilí“ proti kostelům a hotelům na Srí Lance Theresa Mayová. „Musíme stát při sobě, abychom zajistili, že nikdo nebude muset vyznávat svou víru ve strachu,“ zdůraznila a vyjádřila rodinám obětí hlubou účast.

Čtěte také: Velikonoční masakr. Exploze na Srí Lance zabily téměř 200 lidí vč. desítek cizinců. Stovky raněných

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.