1 Spor o Tchaj-wan

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Prezidentka žádá mezinárodní společenství o podporu

, NOVÉ

Témata: , ,

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v sobotu zdůraznila, že bude bránit samosprávu a demokracii na ostrově. Vyzvala zároveň mezinárodní společenství k podpoře těchto snah. Prezidentčino prohlášení, o němž informovala agentura Reuters, zaznělo v reakci na obnovené napětí s Čínou, která hrozí přivést Tchaj-wan pod svou nadvládu silou.

„Doufáme, že to mezinárodní společenství bere vážně a dokáže nám vyjádřit podporu a pomoci nám,“ řekla tchajwanská prezidentka novinářům v Tchaj-peji.

Jestliže mezinárodní společenství nepodpoří demokratickou zemi, která je v ohrožení, „museli bychom si položit otázku, která země může být další na řadě?“ dodala.

Tchajwanská prezidentka důrazně přislíbila hájit samosprávu a demokracii ve své zemi pár dnů poté, co čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že nikdo nemůže nic změnit na tom, že Tchaj-wan je součástí Číny a že lidé na obou stranách Tchajwanského průlivu by měli usilovat o „opětovné sjednocení“.

Prezidentka Cchaj zareagovala ujištěním, že ostrov nepřijme princip „jedna země, dva systémy“ a zdůraznila, že veškerá jednání mezi Tchaj-pejí a Pekingem musí být vedena na principu rozhovorů dvou rovnoprávných vlád.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949, kdy skončila občanská válka v Číně, de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

I přes zlepšení vztahů mezi ostrovem a pevninskou Čínou v uplynulých 40 letech Peking pokračuje ve vyhrožování, že použije sílu k nastolení své svrchovanosti, pokud Tchaj-wan formálně vyhlásí nezávislost.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov. Čína pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o politickou izolaci Tchaj-wanu tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Si: Tchaj-wan je součástí Číny a Čína se nezřekne použití síly

Tchaj-wan je váš, přitakal Trump čínskému prezidentu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.