Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Prezidentka žádá mezinárodní společenství o podporu

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Prezidentka žádá mezinárodní společenství o podporuNOVÉ
Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Spor o Tchaj-wan

Echo24

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v sobotu zdůraznila, že bude bránit samosprávu a demokracii na ostrově. Vyzvala zároveň mezinárodní společenství k podpoře těchto snah. Prezidentčino prohlášení, o němž informovala agentura Reuters, zaznělo v reakci na obnovené napětí s Čínou, která hrozí přivést Tchaj-wan pod svou nadvládu silou.

„Doufáme, že to mezinárodní společenství bere vážně a dokáže nám vyjádřit podporu a pomoci nám,“ řekla tchajwanská prezidentka novinářům v Tchaj-peji.

Jestliže mezinárodní společenství nepodpoří demokratickou zemi, která je v ohrožení, „museli bychom si položit otázku, která země může být další na řadě?“ dodala.

Tchajwanská prezidentka důrazně přislíbila hájit samosprávu a demokracii ve své zemi pár dnů poté, co čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že nikdo nemůže nic změnit na tom, že Tchaj-wan je součástí Číny a že lidé na obou stranách Tchajwanského průlivu by měli usilovat o „opětovné sjednocení“.

Prezidentka Cchaj zareagovala ujištěním, že ostrov nepřijme princip „jedna země, dva systémy“ a zdůraznila, že veškerá jednání mezi Tchaj-pejí a Pekingem musí být vedena na principu rozhovorů dvou rovnoprávných vlád.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949, kdy skončila občanská válka v Číně, de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

I přes zlepšení vztahů mezi ostrovem a pevninskou Čínou v uplynulých 40 letech Peking pokračuje ve vyhrožování, že použije sílu k nastolení své svrchovanosti, pokud Tchaj-wan formálně vyhlásí nezávislost.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov. Čína pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o politickou izolaci Tchaj-wanu tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Si: Tchaj-wan je součástí Číny a Čína se nezřekne použití síly

Tchaj-wan je váš, přitakal Trump čínskému prezidentu

Související články