Tchaj-wan je váš, přitakal Trump čínskému prezidentu

Tchaj-wan je váš, přitakal Trump čínskému prezidentuAKTUALIZOVÁNO
Americký prezident Donald Trump. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

Zlepšení vztahů s Čínou?

Echo24

Americký prezident Donald Trump poprvé hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Uvedl to podle zahraničních agentur v prohlášení Bílý dům. Peking Trumpův postoj ocenil. Oba prezidenti si také slíbili, že se vzájemně navštíví. Tchaj-wan k telefonátu prezidentů USA a Číny prohlásil, že chce zachovat a prohloubit vztahy s Washingtonem a zároveň udržet dobré vztahy s Pekingem.

V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, i když vzbouřenou, a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump otevřeně zpochybnil politiku jedné Číny. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

„Prezident Donald Trump na žádost prezidenta Si Ťin-pchinga souhlasil s tím, že bude respektovat politiku jedné Číny. Představitelé Spojených států a Číny hodlají vést diskuse a jednání o různých otázkách vzájemného zájmu,“ uvedl Bílý dům. Poznamenal, že telefonický hovor ve čtvrtek večer místního času v USA (pátek brzy ráno SEČ) byl dlouhý a přátelský.

Čínský prezident Si v televizním prohlášení ocenil, že Trump bude zastávat politiku jedné Číny. „Věřím, že Spojené státy a Čína budou nadále spolupracovat a díky společnému úsilí budeme moci posunout naše bilaterální vztahy na historicky novou úroveň,“ uvedl Si s tím, že obě země mohou být velmi dobrými partnery se vzájemným přínosem. Peking v prohlášení rovněž uvedl, že má zájem s Washingtonem spolupracovat v oblastech obchodu, investování, technologií, energetiky či infrastruktury, chce se také podílet na celosvětovém míru a stabilitě.

Úřad tchajwanské prezidentky v pátek oznámil, že usiluje o zachování úzkých vztahů s USA. „Udržení dobrých vztahů Tchaj-wanu a USA a dobrých vztahů přes (Tchajwanský) průliv (s Čínou) je naším národním zájmem a klíčem pro regionální mír a stabilitu,“ citoval Reuters z prohlášení.

Čtěte také: Trumpův imigrační dekret neplatí, potvrdil odvolací soud

Související články