Do Prahy přiletěl třetí muž USA. Proč se nepotká s prezidentem Zemanem?
Neoficiální návštěva
Na neoficiální návštěvu do České republiky přiletěl předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Osmačtyřicetiletý republikán se během pobytu sejde s premiérem v demisi Andrejem Babišem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem či se svým přítelem a velvyslancem Spojených států Stephenem Kingem. S kým se nepotká, je prezident Miloš Zeman. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka si prezident schovává první oficiální návštěvu pro Slovensko. Spíše ale Ryan nemá o setkání vůbec zájem.
„V zahraničněpolitické oblasti nyní klademe důraz na dodržení prezidentské tradice v podobě první zahraniční cesty v novém funkčním období na Slovensko. V příštích pěti letech bude jistě ještě celá řada příležitostí k diskuzi s našimi americkými přáteli,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro deník Echo24.
Podle informací deníku Právo nemá ani Paul Ryan zájem se setkat s českou hlavou státu. Dle deníku jsou Spojené státy pobouřeny vystupováním Zemana při jeho inauguraci, kdy při své řeči kritizoval novináře a média. Problémem jsou i Zemanova proruská prohlášení. I proto mu zřejmě žádný představitel Spojených států dosud negratuloval ke zvolení. „V USA panují jiné zvyklosti v případě prezidentských gratulací, proto nejde o nic překvapivého,“ omlouval to pro Lidové noviny Ovčáček.
Ryanův příjezd je také symbolický. Právě před sto lety bylo založeno Československo a při vzniku státu měla americká strana významnou roli. O té by chtěl mluvit například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který se má s republikánem sejít v neděli. „Vzhledem k délce schůzky asi nebude možné se podrobně věnovat konkrétním tématům. Já si hlavně velmi cením, že Paul Ryan mé pozvání přijal. Věnovat bych se chtěl připomenutí role Washingtonu pro vznik našeho státu a zdůraznit hodnoty, které v dnešním světě sdílíme. Pak bude možná čas se věnovat aktuálnímu dění v USA a u nás, a další spolupráci. Předpokládám, že zajímavá by mohla být debata o bezpečnosti,“ řekl pro deník Echo24 předseda sněmovny Radek Vondráček.
Před setkáním s Vondráčkem má Ryan naplánovanou besedu na Politogickém klubu Fakulty sociálních věd. „Byli jsme v kontaktu s americkým centrem, které když zjistilo, že Ryan přijede, projevilo zájem, že by rádi uspořádali debatu se studenty. Nabídli jsme se, protože pořádáme různé debaty s jinými ústavními činiteli. Loni jsme například uspořádali superdebatu s českými ústavními činiteli, takže v této oblasti máme relativně zkušenost. V tom byl ten prvotní impuls,“ řekl Martin Hvězda z Politologického klubu pro Echo24.
Podle Martina Hvězdy si témata k debatě vybere sám Paul Ryan. „Samozřejmě se ale budeme bavit o jeho postavení v rámci amerického ústavního systému nebo se budeme snažit probrat českoamerické vztahy. Ta témata jsou poměrně obecná. Vzhledem k tomu že tam nebude ani moderátor, protože to chtěl dělat Paul Ryan sám, tak bude záležet hodně na dotazech studentů,“ uvedl Martin Hvědza pro Echo24.
Přátelství s Kingem
Předseda Sněmovny reprezentantů se setká také se svým kamarádem a nyní velvyslancem v České republice Stephenem Kingem. Společně se znají od roku 1988, kdy Ryan pomáhal Kingovi v kampani do amerického Senátu. Oba politici pochází ze státu Wisconsin, kde Stephen King vedl republikánskou stranu v letech 2007 až 2017
Great to welcome my good friend, and fellow Wisconsinite, @USAmbPrague Stephen B. King to the Capitol today. He’s been doing great work representing our country to the Czech people. pic.twitter.com/KQE7dK9ZkY
— Paul Ryan (@SpeakerRyan) 19. března 2018
Posledním vysokým ústavním činitelem, který přiletěl ze Spojených států oficiálně do České republiky, byl bývalý demokratický prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy jednali i s tehdejším prezidentem Václavem Klausem.