1 Mezinárodně hledaný vrah

Rumuni dopadli údajného britského vraha. Krátce byl i v Česku, policii ale předložil falešné doklady

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Muž podezřelý z vraždy ve Velké Británii, dopadený v sobotu v Rumunsku, se skrýval i v Praze. Českou policií byl dokonce v roce 2017 krátce zadržen, ale díky padělaným dokladům unikl. Poznatky českých policistů však poté pomohly k dopadení hledaného, řekla v pondělí mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Shane O‘Brien je podle policie podezřelý z toho, že v roce 2015 při potyčce v Británii ubodal jiného muže.

Hledaný muž se při útěku před policií pohyboval po celé Evropě. Používal padělané doklady a falešné identity během útěku měnil. Dostal se i do Česka, kde byl v únoru 2017 zadržen v Praze kvůli podezření z poškozování cizí věci a napadení. Právě díky kvalitním padělaným dokladům byl ale podle Rubášové opět propuštěn. Mluvčí pražské policie Jan Daněk sdělil předloni ČTK, že v mezinárodní databázi v době zadržení hledaného Brita ještě nebyly otisky prstů podezřelého.

„Policisté (v Praze) sejmuli otisky prstů, ale nebyla zjištěna žádná shoda v databázích. Ta vyšla najevo až v červnu 2017, kdy britská strana dodala do informačního systému otisky prstů hledaného muže,“ uvedl tehdy Daněk. Po zadání otisků prstů do databáze pak čeští policisté zjistili, že propuštěný muž s doklady na italské jméno je ve skutečnosti mezinárodně hledaný Brit.

Poznatky získané při zadržení muže českou policií nyní pomohly podle Rubášové k dopadení Brita v Rumunsku. Mluvčí policie uvedla, že nemůže z taktických důvodů upřesnit, o jaký poznatek se jednalo. Již dříve psala britská média, že fotografie muže pořízené českou policií při zadržení v Praze zachytily změny vzhledu hledaného, včetně nového tetování na zádech – sovy držící lebku. Toto tetování ukazují i nynější fotografie ze zadržení v Rumunsku, zveřejněné policií. Nové tetování zakrývalo nápis „Shannon 15-04-16“, který měl muž na zádech původně.

Podezřelý podle britských vyšetřovatelů zabil nožem jednadvacetiletého mladíka. Krátce po incidentu odletěl ze země najatým letadlem a skrýval se patrně v Nizozemsku a Dubaji, napsal již dříve server Sky News.

Čtěte také: V ČR byl propuštěn na kauci. Jednoho z nejhledanějších Britů nakonec dopadli až v Rumunsku

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.