Lidé si připomínají úmrtí Václava Havla. Kubera na jeho hrob položil květiny

Výročí úmrtí Václava Havla

Lidé si připomínají úmrtí Václava Havla. Kubera na jeho hrob položil květinyNOVÉ
Václav Havel Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ User:Martin Kozák, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5235486

Domov

tk Echo24

Lidé si v úterý připomínají sedm let od úmrtí československého a českého prezidenta Václava Havla. Na jeho památku zapalují svíčky nebo předčítají úryvky textů jeho děl. Havlovi příznivci také odnesou na Pražský hrad symbolické srdce. Jeho památku uctili také čeští politici a postavy veřejného života, například předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), americký velvyslanec v ČR Steve King či kněz Tomáš Halík.

Na Havla lidé vzpomínají na několika místech Česka. Na Jungmannově náměstí v Praze ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítají úryvky z Havlových literárních děl. Vystupují také různé osobnosti, promluvil třeba bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo právě Halík.

Halík řekl, že při vyslovení jména Havla mu naskočí spousta vzpomínek, ale i to, že je stále aktuálním symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. „Vzpomínám si na ty dny po Havlově smrti. Na den jeho pohřbu, kdy většinou lidé naplní obchodní domy, ty obchodní domy v Praze byly prázdné. Ta nálada, to nebyl smutek, to bylo jakési slavnostní ticho,“ poznamenal. Potěšilo ho, že tenkrát i nyní se vzpomínek na Havla účastní hodně mladých lidí. „Takže ty hodnoty, které Havel ztělesňoval, jsem přesvědčen, že nezemřou v naší společnosti,“ zdůraznil.

Je si jist, že poroste počet lidí, zejména mezi mladými, kteří nejsou lhostejní a kladou si podstatné otázky. „Vidí ta nebezpečí, která číhají na naši společnost a uvědomují si, že je třeba, aby tady byli lidé, kteří v Havlově odkazu budou pokračovat,“ řekl.

Památku Havla se také rozhodl položením květin na jeho hrob uctít předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Na piazzetě Národního muzea, která byla po Havlovi pojmenována, se mu poklonili zástupci hnutí STAN.

Na bývalého prezidenta zavzpomínal také bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Václav Havel je sedm let mrtev a my se někdy necháme zbytečně vystrašit. Nebojme se a říkejme pravdu. Je to nesmírně osvobozující a vzhledem k nadcházejícím svátkům vás ujišťuji, že vám to přinese také velkou radost,“ sdělil Schwarzenberg, který byl v letech 1990 až 1992 Havlovým kancléřem, prostřednictvím twitterového účtu své strany. 

K výročí smrti Václava Havla se vyjádřil také místopředseda Evropského parlamentu a bývalý eurokomisař Pavel Telička. „V dnešní době je vidět více než kdy dříve, jak osobnosti, jako byl Václav Havel, české politice a společnosti nesmírně schází,“ napsal Telička na svém twitterovém účtu.

Americká ambasády v Praze na svém twitteru umístila fotografii velvyslance Stevea Kinga s velkým srdcem a textem připomínajícím vystoupení Havla jako prvního státníka zpoza železné opony v roce 1990 před americkým Kongresem.

Památka uctěna i na Hrádečku

Havlovu památku uctili také desítky lidí na Hrádečku na Trutnovsku, kde Havel před sedmi lety ve věku 75 let zemřel. U dřevěného plotu vedle stodoly v úterý hořely desítky svíček a na plotě visely různé podoby srdcí, která Václav Havel připojoval k podpisu. 

Večer pak z náměstí Václava Havla u pražského Národního divadla vyjde průvod na Hradčanské náměstí. V jeho čele pořadatelé ponesou velké srdce, které podle nich má symbolizovat „dobré, co Havel v lidech probudil“. Na Hradčanském náměstí zazní proslovy a česká hymna. Číst z Havlových děl se bude i večer v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové.

Dramatik a někdejší disident Havel patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Letos v říjnu by se dožil 82 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Praze se chystá čtení i průvod za Havla. První český prezident zemřel před sedmi lety