Tak silnou korunu stát nečekal. Současná situace nahrává zahraničním investorům
POSILUJÍCÍ KORUNA
Tak silné posilování koruny k euru i dolaru překvapilo i ministerstvo financí. K současnému stavu velmi přispěla Česká národní banka, která v druhé polovině minulého roku začala navyšovat základní úrokové sazby. Sama centrální banka počítala s tím, že se koruna může dostat k hranici 24 korun za euro. Koruna zřejmě bude ještě více posilovat z důvodu dalších zásahů České národní banky, která chce i letos základní úrokové sazby zvedat. Tento scénář velmi nahrává zahraničním investorům, pro které je nyní koruna velmi žádaná.
Koruna začala výrazně zpevňovat k euro od loňského listopadu. Tehdy centrální banka zvyšovala základní úrokové sazby a koruna tím začala trhat desetileté maxima. V listopadu tak byla koruna v kurzu 25,74 korun za euro a dostala se až na páteční 24,22 korun za euro. S tímto scénářem ale ministerstvo financí, tehdy ještě pod vedením Aleny Schillerové (ANO) ve své prognóze vydané také v listopadu nepočítalo.
Podle ministerstva totiž ve třetím čtvrtletí činil kurz 25,5 korun za euro, což se v té době jednalo o meziroční posílení o 3,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí pak resort předpokládal, že vliv působení měnové politiky posílí korunu na 25,2 korun za euro a v průměru za loňský rok bude na 25,6 korun za euro. „V roce 2022 by se koruna mohla obchodovat v průměru za 25,0 CZK/EUR (proti 25,3 CZK/EUR). Postupná apreciace by měla odrážet kladný a rostoucí úrokový diferenciál a též zlepšení globálního sentimentu v návaznosti na stabilizaci epidemické situace,“ uvedlo ministerstvo.
Resort Aleny Schillerové ale až takové posílení neočekávalo. V lednové predikci už nový ministr Zbyněk Stanjura (ODS) počítá s průměrem 24,4 korun za euro. Podle ekonomů se však dá očekávat, že koruna bude dále posilovat až na hranici 24 korun. „Koruna bude dál posilovat v pololetí se přiblížíme ke kurzu 24,20 CZK/EUR a na konci roku až ke kurzu 24,00 CZK/EUR,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ten se tak shoduje s predikcí centrální banky, která v loňském listopadu s posilováním koruny počítala. „V příštím roce bude zpevňování koruny pokračovat a promítne se do něj také obnovení růstu vývozu, ve kterém se projeví odeznění předchozího zakolísání domácího průmyslu i kompletace a vývoz nedokončené výroby z dřívějška. Proti tomu bude v nevelkém rozsahu působit pozvolné zpřísňování politiky ECB. Tempo posilování kurzu tak během příštího roku poněkud zvolní a koncem roku 2023 se bude kurz koruny pohybovat poblíž hladiny 24 CZK/EUR,“ uvedla Česká národní banka.
Současné posilování koruny hraje do karet zejména zahraničním investorům a dovozcům. „Zahraniční investoři si všimli vysokých výnosů na českých aktivech, proto nakupují koruny, aby mohli do našich aktiv investovat. Navíc mohou profitovat i z posílení koruny, jakmile se budou vracet zpět do svých měn,“ řekl pro Echo24 Křeček. Podle něj se navíc vyplatí nakupovat některé zboží v zahraničí.
Podle hlavního ekonoma investiční společnosti Natland Petra Bartoně je posilování a oslabování koruny vždy na jedné straně pro určitou část podnikatelů výhodou a naopak. „Silnější pohyby koruny vždy fandí jedné skupině a poškozují druhou. A při opačném pohybu se to vždy obrátí. A tak posilující koruna vždy poškozuje exportéry a až bude koruna oslabovat, budou zase křičet importéři,“ řekl pro Echo24 Bartoň.
Podle něj se ale současná situace nemá stát předmětem debaty, zda je výhodnější kvůli takovým výkyvům koruny přijímat euro. „Na této houpačce není nic nezdravého. Nezdravé je její zneužití zastánci eura, kteří vždy použijí jenom tu polovinu, která se jim zrovna hodí do krámu, a křičí buď „musíme přijmout euro aby koruna nepoškozovala exportéry“, nebo „musíme přijmout euro aby koruna nepoškozovala importéry“. To je zcela nečestná, scestná argumentace,“ dodal Bartoň.