Romové a střílení podle starosty Červinky. Lidovci s ním můžou do voleb, řekl Jurečka

AFÉRA ČERVINKA

Romové a střílení podle starosty Červinky. Lidovci s ním můžou do voleb, řekl Jurečka
Na kandidátce poděbradského starosty Jaroslava Červinky kritizovaného za protiromské výroky jsou také členové KDU-ČSL. Starostové a nezávislí s ním ukončili spolupráci. Foto: STAN
1
Domov

Na kandidátce poděbradského starosty Jaroslava Červinky kritizovaného za protiromské výroky jsou také členové KDU-ČSL, uvedl dnes server Romea.cz. Mezi kandidáty je i krajský manažer KDU-ČSL Petr Dvořák. Podle něj je za Červinkou za dvacet čtyři let v komunální politice vidět hodně odvedené práce ku prospěchu občanů, což dali najevo i při podpoře jeho kandidátky. Červinka měl původně kandidovat za STAN, avšak oblastní sdružení ho vyzvalo k odstoupení z kandidátky kvůli výrokům, které zazněly na červnovém jednání městského zastupitelstva.

Na jednání starosta mluvil o dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi romského občana. Uvedl tehdy: „Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ řekl. Při vysvětlení na policii tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet. Za svá slova se starosta Poděbrad opakovaně omluvil, podle něj jeho vyjádření nebylo myšleno tak, jak nakonec vyznělo.

„Osobně ho znám mnoho let a jsem přesvědčen, že nechce žádné své spoluobčany jakkoliv diskriminovat,“ řekl pro Romea.cz Dvořák. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve vyjádření pro server protiromské výroky odsoudil a zároveň dodal, že přítomnost na kandidátce je volba samotných členů. „Sami nejlépe vědí, jak politiku ve svém regionu dělat. Samotného mě ale mrzí, že kandidátku vede člověk, který se takto vyjadřuje. Obecně nás celá situace okolo pana Červinky mrzí,“ dodal Jurečka.

Kandidáti hnutí STAN v Poděbradech budou o hlasy voličů v podzimních komunálních volbách usilovat jako Nezávislí kandidáti Poděbrady. Vedle čtyř členů KDU-ČSL jsou na ní lidé bez politické příslušnosti. Z kandidátní listiny STAN odstoupili po kritizovaných Červinkových výrocích o Romech. Dozorčí rada hnutí také podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN.