1 FILMOVÉ CENY

Čeští diváci to tušili. Zlatý glóbus pro nejlepší drama: Bohemian Rhapsody

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film (drama) vyhrál snímek Bohemian Rhapsody. Rami Malek, který ztvárnil hlavní postavu snímku o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, si odnesl zlatou sošku glóbu pro nejlepšího herce.

Ocenění pro nejlepší herečku v dramatu dostala Glenn Closeová za roli ve švédsko-britském dramatu Žena, ve kterém hrála manželku spisovatele oceněného Nobelovou cenou za literaturu. Americká herečka získala Zlatý glóbus už potřetí, ale Oscara navzdory šesti nominacím ještě nikdy nevyhrála, poznamenala agentura AP.

Cenu pro nejlepší komedii získal snímek Green Book, založený na skutečném příběhu špičkového černošského pianisty Donalda „Dona“ Shirleyho. Ten se pod ochranou italského řidiče, bývalého vyhazovače, odváží vyrazit na koncertní turné z Manhattanu až do jižanských států, kde stále platí rasová segregace. Mahershala Ali, který ve snímku zahrál Dona Shirleyho, získal dnes cenu pro herce ve vedlejší roli. Film byl také oceněn za nejlepší scénář.

Mexický režisér Alfonso Cuarón, jehož drama Roma po hlavní ceně na festivalu v Benátkách obdrželo i Zlatý glóbus jako nejlepší neanglicky mluvený film, byl oceněn jako nejlepší režisér. „Děkuji mé rodině, děkuji Mexiku,“ prohlásil režisér, který v roce 2014 získal Oscara za film Gravitace se Sandrou Bullockovou.

Černobílé drama Roma bylo pojmenováno po čtvrti v mexickém hlavním městě, kde Cuarón vyrůstal. Hlavními protagonistkami snímku jsou Cuarónova matka a dvě služky, které ho pomohly vychovat.

„Děkuji Satanovi za to, že mě inspiroval pro tuto roli,“ prohlásil britský herec Christian Bale poté, co získal cenu pro nejlepší mužskou komediální postavu za roli někdejší „dvojky“ v Bílém domě Dicka Cheneyho ve snímku Vice (Viceprezident).

Při 76. udílení Zlatých glóbů v hotelu Hilton v Beverly Hills až do Baleho vystoupení politika chyběla, podotkla AP.

Zlatý glóbus pro nejlepší komičku dostala Olivia Colmanová za roli Anny, poslední stuartovské královny, ve snímku Favoritka.

Lady Gaga uspěla jako spoluautorka písně z romantického dramatu Zrodila se hvězda. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli ale získala Regina Kingová za výkon ve snímku If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit).

Cenu za nejlepší animovaný film získal Spider-Man: Paralelní světy.

Ceremonií moderují Andy Samberg a Sandra Ohová, žertující, že tuto příležitost dostali jako „jediní dva lidé v Hollywoodu, kteří se ještě nedostali do potíží za to, že řekli něco urážlivého“. Při dnešní ceremonii obdržela zlatou sošku i sama moderátorka, a to za roli v televizním seriálu Na mušce.

Jako první byl při udělování cen Zlatý glóbus – nejprve v televizních kategoriích – oceněn Michael Douglas jako nejlepší komediální herec za roli v televizním seriálu The Kominsky Method. Pro čtyřiasedmdesátiletého herce to byla třetí soška z devíti nominací v kariéře. Svou první sošku – pro nejlepšího herce v televizním dramatu – získal skotský herec Richard Madden za roli v britském seriálu Bodyguard. Českému divákovi je Madden znám spíše z populárního seriálu Hra o trůny, ve kterém ztvárnil Robba Starka.

O cenách Zlatý glóbus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé se ceny udělovaly v roce 1944. Někteří z letošních vítězů budou zřejmě i v nominacích na Oscara, které budou známy 22. ledna.

Filmy oceněné Zlatým globem

Film – drama: Bohemian Rhapsody (režie Bryan Singer)
Filmový herec – drama: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Filmová herečka – drama: Glenn Closeová – Žena
Film – komedie nebo muzikál: Green Book (Jak projet bezpečně Jihem; režie Peter Farrelly)
Filmový herec – komedie nebo muzikál: Christian Bale – Vice (Viceprezident)
Filmová herečka – komedie nebo muzikál: Olivia Colmanová – Favoritka
Animovaný film: Spider-Man: Paralelní světy (režie Bob Persichetti a Peter Ramsey)
Neanglicky mluvený film: Roma – Mexiko, Alfonso Cuarón
Filmová režie: Alfonso Cuarón – Roma
Filmový scénář: Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly – Green Book (Jak projet bezpečně Jihem)
Filmový herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali – Green Book (Jak projet bezpečně Jihem)
Filmová herečka ve vedlejší roli: Regina Kingová – If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit)

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.