Postavení Íránek: méně rodí, více studují a rozvádějí se

Ženy v islámském světě

Postavení Íránek: méně rodí, více studují a rozvádějí seNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

V zemi, kde za nenošení hidžábu hrozí vězení, se ženy čím dál víc zapojují do politiky a získávají vzdělání na vysoké škole. Šedesát procent univerzitních studentů v Íránu tvoří ženy, řekla v pátek na panelové diskuzi na půdě New York University Prague Zuzana Kříhová z Ústavu pro Blízký východ a Afriku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

Podle statistik tvoří většinu vysokoškolských íránských studentů ženy. „Tak vznikla situace, že se v Íránu rodí méně dětí než dřív,” řekla Kříhová s tím, že i když mají ženy ze stran univerzit nějaká omezení, jsou motivovány, aby ve vyšším vzdělání pokračovaly. Problémem je ale přesycení absolventy, což vede k nezaměstnanosti a migraci z Íránu. „Třicet čtyři procent absolventek je nezaměstnaných v porovnání s dvaceti devíti procenty nezaměstnaných absolventů,“ řekla Kříhová.

Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Podívejte se na video, jak vypadal Írán před 40 lety

Vzdělání v Íránu je v porovnání s jinými zeměmi Středního východu na vysoké úrovni. „V Afghánistánu a Pákistánu je vzdělanost úplně na druhé straně,” dodal Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

Ostřanský zdůraznil, že islámský zákon rozlišuje u mužů a žen například v případě svobodného výběru partnera. „Muslim se může ženit s nemuslimkou, ale opačně to možné není,” řekl Ostřanský. V Íránu ale poměrně často dochází k rozvodům. „Velice zajímavé je, jak se dá v Íránu snadno rozvést. Hodně párů se vezme a po pár měsících se rozvádí,” uvedla Kříhová. „Nemají dovoleno spolu chodit, než se vezmou,” vysvětlila Kříhová poměrně častou rozvodovost. 

Ženy se na poměry islámského světa v Íránu a Ázerbájdžánu také dost angažují v politice. V posledních volbách v roce 2016 bylo do íránského parlamentu zvoleno z 289 poslanců 17 žen. „Počet žen v íránském parlamentu je vyšší než počet duchovních v íránském parlamentu,” dodala Kříhová. V Ázerbájdžánu je ze 125 poslanců 21 žen. Kromě toho jsou ženy i na různých ministerstvech či soudech. Pro srovnání – v České republice je z 200 poslanců žen 44.

Čtěte také: Tajná svoboda íránských žen. Na Facebooku se fotí bez hidžábu

V Ázerbájdžánu, který je převážně muslimský, ženy i přes různá omezení mohou obchodovat. „Internet je svobodný, ženy zde mohou participovat. Hodně ázerbájdžánských byznysmenů jsou ženy,” řekl člen poradenské společnosti v oboru školství v ázerbájdžánské Baku Ivy Group Tamerlan Vahabov. S hojným zastoupením populace na internetu je tomu i v Íránu. „Jsou některé zakázané profily nebo stránky, ale i tak je tam snadný přístup k informacím,” řekla Kříhová. „Mladí lidé a děti, které se narodily na přelomu tisíciletí, jsou technicky hodně zdatné,” dodala.

V každé zemi islámského světa je situace jiná

Postavení žen je ale v každé zemi islámského světa jiné. Íránské ženy mají sice lepší postavení než například ženy v Saúdské Arábii, kde se teprve nedávno rozhodlo o povolení ženám řídit automobily, přesto jsou ale v podřadné pozici. V roce 2016  promluvila bývalá reportérka a moderátorka íránské televize Press TV Šína Širání pro The Independent o tom, jak musela nosit pouze volnější oblečení konzervativnějších barev a hidžáb mohl být jen černý. Později se navíc přidalo i sexuální obtěžování ze strany nadřízených.

Více čtěte zde.

Čtěte také: Írán vyloučil z týmu šachovou mistryni. Odmítla nosit hidžáb

Panelové diskuze na půdě New York University Prague se zúčastnil Tamerlan Vahabov s Ivy group, Shafag Mehralijeva z Univerzity ADA, kde je ředitelkou kanceláře rektora, Zuzana Kříhová z Ústavu pro Blízký východ a Afriku Filozofické fakulty UK a Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Moderátorem byl Tomáš Klvaňa z New York University Prague. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 Čtěte také: Po osobních autech mohou ženy v Saúdské Arábii řídit i náklaďáky a motockyly

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články