1 Ženy v islámském světě

Postavení Íránek: méně rodí, více studují a rozvádějí se

NOVÉ

Témata: , , , ,

V zemi, kde za nenošení hidžábu hrozí vězení, se ženy čím dál víc zapojují do politiky a získávají vzdělání na vysoké škole. Šedesát procent univerzitních studentů v Íránu tvoří ženy, řekla v pátek na panelové diskuzi na půdě New York University Prague Zuzana Kříhová z Ústavu pro Blízký východ a Afriku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

Podle statistik tvoří většinu vysokoškolských íránských studentů ženy. „Tak vznikla situace, že se v Íránu rodí méně dětí než dřív,” řekla Kříhová s tím, že i když mají ženy ze stran univerzit nějaká omezení, jsou motivovány, aby ve vyšším vzdělání pokračovaly. Problémem je ale přesycení absolventy, což vede k nezaměstnanosti a migraci z Íránu. „Třicet čtyři procent absolventek je nezaměstnaných v porovnání s dvaceti devíti procenty nezaměstnaných absolventů,“ řekla Kříhová.

Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Podívejte se na video, jak vypadal Írán před 40 lety

Vzdělání v Íránu je v porovnání s jinými zeměmi Středního východu na vysoké úrovni. „V Afghánistánu a Pákistánu je vzdělanost úplně na druhé straně,” dodal Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

Ostřanský zdůraznil, že islámský zákon rozlišuje u mužů a žen například v případě svobodného výběru partnera. „Muslim se může ženit s nemuslimkou, ale opačně to možné není,” řekl Ostřanský. V Íránu ale poměrně často dochází k rozvodům. „Velice zajímavé je, jak se dá v Íránu snadno rozvést. Hodně párů se vezme a po pár měsících se rozvádí,” uvedla Kříhová. „Nemají dovoleno spolu chodit, než se vezmou,” vysvětlila Kříhová poměrně častou rozvodovost. 

Ženy se na poměry islámského světa v Íránu a Ázerbájdžánu také dost angažují v politice. V posledních volbách v roce 2016 bylo do íránského parlamentu zvoleno z 289 poslanců 17 žen. „Počet žen v íránském parlamentu je vyšší než počet duchovních v íránském parlamentu,” dodala Kříhová. V Ázerbájdžánu je ze 125 poslanců 21 žen. Kromě toho jsou ženy i na různých ministerstvech či soudech. Pro srovnání – v České republice je z 200 poslanců žen 44.

Čtěte také: Tajná svoboda íránských žen. Na Facebooku se fotí bez hidžábu

V Ázerbájdžánu, který je převážně muslimský, ženy i přes různá omezení mohou obchodovat. „Internet je svobodný, ženy zde mohou participovat. Hodně ázerbájdžánských byznysmenů jsou ženy,” řekl člen poradenské společnosti v oboru školství v ázerbájdžánské Baku Ivy Group Tamerlan Vahabov. S hojným zastoupením populace na internetu je tomu i v Íránu. „Jsou některé zakázané profily nebo stránky, ale i tak je tam snadný přístup k informacím,” řekla Kříhová. „Mladí lidé a děti, které se narodily na přelomu tisíciletí, jsou technicky hodně zdatné,” dodala.

V každé zemi islámského světa je situace jiná

Postavení žen je ale v každé zemi islámského světa jiné. Íránské ženy mají sice lepší postavení než například ženy v Saúdské Arábii, kde se teprve nedávno rozhodlo o povolení ženám řídit automobily, přesto jsou ale v podřadné pozici. V roce 2016  promluvila bývalá reportérka a moderátorka íránské televize Press TV Šína Širání pro The Independent o tom, jak musela nosit pouze volnější oblečení konzervativnějších barev a hidžáb mohl být jen černý. Později se navíc přidalo i sexuální obtěžování ze strany nadřízených.

Více čtěte zde.

Čtěte také: Írán vyloučil z týmu šachovou mistryni. Odmítla nosit hidžáb

Panelové diskuze na půdě New York University Prague se zúčastnil Tamerlan Vahabov s Ivy group, Shafag Mehralijeva z Univerzity ADA, kde je ředitelkou kanceláře rektora, Zuzana Kříhová z Ústavu pro Blízký východ a Afriku Filozofické fakulty UK a Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Moderátorem byl Tomáš Klvaňa z New York University Prague. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 Čtěte také: Po osobních autech mohou ženy v Saúdské Arábii řídit i náklaďáky a motockyly

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.