39 uskupení, 842 kandidátů. Češi zvolí europoslance, výsledky se dozví až v noci na pondělí

39 uskupení, 842 kandidátů. Češi zvolí europoslance, výsledky se dozví až v noci na pondělíNové
Domov

Volby do Evropského parlamentu

Karolína Vaverková

Češi sice odvolí už v pátek a sobotu, výsledky voleb do Evropského parlamentu ale budou znát až v neděli těsně před půlnocí. Taková jsou pravidla eurovoleb, které odstartovaly ve čtvrtek v Nizozemsku a ve Velké Británii. Eurovolby v Česku již tradičně provádí nízká účast. Svou volbou ale ovlivní i výběr nového předsedy Evropské komise či podobu budoucích evropských předpisů, které budou muset být přetaveny v české zákony.

Český statistický úřad (ČSÚ) vyhlásí výsledky v neděli v jedenáct hodin večer, průběžné výsledky oproti volbám do Senátu či prezidentským volbám nebudou.

„Volební místnosti se pro volby do Evropského parlamentu na území ČR uzavřou v sobotu 25. května ve 14 hodin, kdy okrskové volební komise zahájí sčítání hlasů. Český statistický úřad nicméně v souladu se zákonem zveřejní výsledky voleb až po uzavření poslední volební místnosti na území EU. Průběžné výsledky zveřejňovány nebudou,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Češi v tento pátek a sobotu rozhodují o 21 europoslancích z více než sedmi set zástupců států EU. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu. Evropský parlament bude mít do odkládaného odchodu Velké Británie z EU 751 členů, v případě dokončeného brexitu dohodnutých 705 členů.

Na organizaci evropských voleb v Česku je podle ministerstva financí ve státním rozpočtu vyčleněno 628 milionů korun. Minulé eurovolby stály 450 milionů korun.

Z unijní osmadvacítky si v pátek zvolí své europoslance ještě Irové. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se hlasovat bude nejen v Česku, ale také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. 

Obyvatelé několika obcí mohou v pátek a sobotu hlasovat kromě voleb do Evropského parlamentu také v místních referendech. V Měchenicích u Prahy se vysloví ke stavbě supermarketu, v Holubicích na Brněnsku mohou dát najevo svůj názor na vznik kasina s videoloterijními terminály. V Lovčicích na Hodonínsku se bude hlasovat o rekonstrukci hlavní silnice. Referendum pořádají také v pražských Běchovicích, kde je ve hře budování parkoviště.

Čtěte také: Zpívající Bartoš, turista Svoboda a trenér Poc. V kampani se hodí všechno

Britové budou opět volit do europarlamentu, potvrdil Londýn. Zvolení se možná neujmou funkcí

Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

Související články