Šéf labouristů Corbyn je kvůli antisemitismu nevolitelný, říká britský vrchní rabín

Nevolitelná Corbyn

Šéf labouristů Corbyn je kvůli antisemitismu nevolitelný, říká britský vrchní rabínNOVÉ
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn Foto:

Zdroj: Shutterstock

Svět

Echo24

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dovolil, aby v jeho straně zakořenil antisemitismus a je kvůli tomu nezpůsobilý zastávat vysoké volené funkce. V článku pro úterní vydání deníku The Times to napsal britský vrchní rabín Ephraim Mirvis. Podle Mirvise je strach zástupců židovské komunity z kroků případné vlády vedené labouristy oprávněný. Corbyn na jedné z předvolebních akcí reagoval slovy, že antisemitismus je zlo a že v Labouristické straně nemá místo.

Mirvis se k politickým záležitostem obvykle nevyjadřuje, k napsání článku se podle svých slov rozhodl proto, že je v nadcházejících parlamentních volbách „v sázce duše národa“. Labouristická strana se podle něj nedokázala řádně vyrovnat s obviněními z antisemitismu, která se týkala jejích členů, a nezaujala k věci rozhodný postoj.

„Bylo by chybou vnímat to jako lidské selhání spíše než jako politický problém. Je to selhání kultury. Je to selhání vedení. V Labouristické straně zakořenil nový jed, a to s posvěcením lidí ve vrcholných pozicích,“ napsal rabín. „Nejsem tu od toho, abych říkal lidem, jak mají volit. Je mi líto, že jsem se do této situace vůbec dostal. Vznáším pouze otázku: Co řeknou výsledky voleb o morálním kompasu této země? ...Nebuďte na pochybách, v sázce je samotná duše našeho národa,“ dodal.

Labouristy letos v únoru opustilo devět poslanců, kteří jako důvod uvedli mimo jiné i neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. „Drsnou pravdou je, že strana je tvrdší vůči těm, kdo si stěžují na antisemitismus, než vůči antisemitům,“ napsal tehdy jeden z nich, Ian Austin. Také Mirvis nyní uvedl, že tvrzení, že se strana vypořádala s antisemitismem, je „lživá povídačka“.

Corbyn v úterý v projevu zdůraznil, že labouristé rozhodně antisemitské názory netolerují, o Mirvisově článku se ale konkrétně nezmínil. „Antisemitismus v jakékoli formě nemá v moderní Británii místo a labouristická vláda jej nebude v žádném případě tolerovat,“ řekl opoziční lídr.

Premiér Boris Johnson uvedl, že rabínova kritika je „vážná věc“. „Všechno, co k tomu řeknu je, že podle mě je to vážná věc, když vrchní rabín říká to, co říká,“ dodal konzervativní politik.

Výzvu, aby Britové ve volbách nevolili labouristy právě kvůli Corbynovým antisemitským postojům, nedávno na titulní straně zveřejnil list The Jewish Chronicle. V textu mimo jiné upozornil na to, že Corbyn otevřeně podporuje lidi s antisemitskými názory, přátelí se s představiteli hnutí Hamás a je kritikem Izraele.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

DÁLE ČTĚTE: Číše trpělivosti s Corbynem přetekla