Maturity budou upravené, rušit by se neměly. Změny představím příští týden, říká Plaga
MATURITY A ŠKOLSTVÍ
Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně zrušit, uvedl dnes ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změny by chtěl představit v druhé polovině týdne, zatím se podle něj o nich stále jedná. Úpravy by měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich uplatnění v praxi, uvedl. Ministr doufá, že v příštích týdnech se objeví i možnost kloktacích testů na koronavirus, ty by mohly urychlit urychlit návrat žáků do škol.
Plaga už dříve řekl, že v tomto týdnu oznámí své rozhodnutí ohledně podoby letošních maturit. Na konci listopadu ministerstvo nejdřív oznámilo, že u maturit na jaře nepředpokládá redukci žádné části zkoušky. V případě nepříznivého vývoje epidemie covidu-19 se měl nanejvýš změnit termín konání maturitních zkoušek. Zhruba před dvěma týdny ale mluvčí úřadu Aneta Lednová avizovala, že ministerstvo bude reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak původně předpokládalo.
Podle Plagy jsou ve školství ve vztahu k letošním maturitám dva hraniční tábory. Jeden je přívržencem úřední maturity, tedy úplného zrušení zkoušek, a druhý tábor nechce u zkoušek rušit vůbec nic. „Myslím si, že ta správná cesta je někde mezi těmito dvěma variantami, to znamená, nějaké úpravy maturit budou. To řešení je poměrně složité, ale myslím, že společně s řediteli jsme na dobré cestě a v tomto týdnu jej představíme,“ uvedl ministr.
„V posledních týdnech jsme velmi intenzivně jednali s učiteli, s řediteli škol, samozřejmě jsme do toho zohledňovali i pozici studentů a hlavně ten výpadek výuky. Shodli jsme se, že cílem musí být uplatnění žáků, ať už pokračují na vysokou školu nebo jdou do praxe, a snažíme se najít takové řešení, které by skutečně naplnilo všechny ty parametry,“ dodal.
Žáci se kvůli epidemii covidu-19 učili většinu prvního pololetí aktuálního školního roku z domova. Výuku na dálku měli už loni na jaře, tehdy nebyla ani povinná. Maturanti by podle průzkumu České středoškolské unie zastupující středoškoláky proto uvítali zrušení maturitních testů nebo ústní části maturit. Pro zrušení didaktických testů se v neděli na facebooku vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by se to mělo týkat zejména studentů zdravotnických škol, kteří od vypuknutí epidemie loni na jaře pomáhali se zvládáním epidemie v nemocnicích.
Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček dnes ale upozornili na to, že zrušení testů by de facto znamenalo vypuštění státní maturity v tomto roce, čímž by podle nich maturita ztratila na objektivitě. Tento krok nepodporují. Případné úlevy pro žáky zdravotních škol by se podle nich měly týkat pouze těch studentů, kteří kvůli epidemii pomáhali a pracovali v nemocnicích.
Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 10. června. Slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.
Kloktací testy na koronavirus by urychlit návrat žáků do škol, věří Plaga
Plaga doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro studenty v příštích týdnech objeví. Návrat do škol jimi ale není podmíněný, závisí na ministerstvu zdravotnictví. Ministr Plaga to ráno řekl Radiožurnálu. Kloktací testy by ministr preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol. Plaga by uvítal, aby testy byly placené ze zdravotního pojištění.
„Návrat do škol ano, ale ve chvíli, kdy ministerstvo zdravotnictví řekne, že je to vhodné. Rozhodně ne za každou cenu,“ řekl Plaga.
U středoškoláků si ministr dovede případně představit různé varianty testování na covid-19, tedy i stěry z nosohltanu. U žáků prvního stupně základních škol by byly ale přípustné podle něj jen testy ze slin.
V Česku jsou podle Plagy dvě firmy, které testy vyvíjejí. Záležet bude i na tom, kdy dostanou povolení od ministerstva zdravotnictví. Důležitá bude také logistika, například u maturantů by šlo o sto tisíc studentů, kteří by měli být pravidelně třeba jednou týdně testováni.
Ministr Radiožurnálu také řekl, že do dvou až tří týdnů by se mohly objevit výsledky studie Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP, které zkoumá šíření viru. Předběžné výsledky podle Plagy ukazují, že školy nejsou zvláštním místem, kde by se koronavirus šířil rychleji. „Školy nejsou žádným semeništěm. Když jsou otevřené, k nějakému přenosu dochází. Vir je všudypřítomný a školy nejsou výjimkou,“ řekl ministr.