Babiš: Pokud skončím v opozici, z politiky odejdu

VOLBY 2021

Babiš: Pokud skončím v opozici, z politiky odejdu
Premiér Andrej Babiš Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že kdyby se v nadcházejících parlamentních volbách jeho hnutí ANO nedostalo do vlády a skončilo by v opozici, z politiky by odešel. Babiš to řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1. Lídr hnutí ANO si stále stojí za tím, že je ochotný jít do koalice s kýmkoliv, kromě Pirátů, jejichž lídr Ivan Bartoš je ve volbách největším sokem, neboť se oba kandidáti na příštího premiéra ve volbách utkají v Ústeckém kraji.

„Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel,“ řekl Babiš s tím, že není jako jeho ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je podle něj „třicet let ve sněmovně mluví a skutek utek“. Babiš také uvedl, že v případě odchodu z Poslanecké sněmovny by se neucházel o post prezidenta. „Už jsem unavený z neustálého hádání se v politice. Prezidenta dělat nechci,” řekl Babiš.

Koalici s hnutím ANO kromě koalice Piráti a STAN odmítla i koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Do vlády s Babišem nechce ani v případě volebního úspěchu hnutí Přísaha, ve čtvrtek to oznámil jeho lídr Robert Šlachta. Hnutí SPD se však proti Babišovi nevymezilo.

V rozhovoru se Babiš mimo jiné zabýval i kauzou Pandora Papers, kvůli které se bude premiérem zabývat i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle investigativních novinářů si Babiš přes své offshorové firmy poslal skoro 400 milionů korun, za které si nakoupil nemovitosti ve francouzské Riviéře. Babiš se v rádiu bránil tím, že mu to poradili realitní makléři. Více jsme o tom psali zde.