1 ceny elektřiny

Zisk ČEZ klesl v pololetí o 54 procent. Výsledky spadly na dno, řekl finanční ředitel

, NOVÉ

Témata:

Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ spadly v prvním pololetí letošního roku zřejmě na pomyslné dno. Řekl to v úterý finanční ředitel firmy Martin Novák. Do budoucna podle něj hospodaření společnosti vylepší mimo jiné růst velkoobchodních cen elektřiny, které mají vliv na to, za kolik ČEZ prodá vyrobenou elektřinu. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na které se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí nyní asi 46 eur (1180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Novák uvedl, že k předpokládanému růstu výsledků přispějí i další faktory, více než v nadcházejících čtvrtletích letošního roku bude podle něj nárůst zřejmý v příštím roce a v roce 2020. „Je to několik faktorů, samozřejmě cena tomu významně přispívá. Pak jsou tady akvizice obnovitelných zdrojů hlavně v západní Evropě, kde se nám daří získávat nové projekty, které už dodávají EBITDU (provozní zisk). A pak je to samozřejmě rozvoj našeho ESCO byznysu (byznys energetických služeb), jak v Česku, tak v zahraničí,“ dodal Novák.

ČEZ v úterý oznámil, že jeho čistý zisk klesl v pololetí meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem jsou jednorázové výnosy v loňském roce téměř sedm miliard korun, zejména prodej akcií MOL. Tržby klesly v pololetí o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Výsledky zaostaly za odhady analytiků.

„Současný celosvětový růst cen energií a elektřiny se zatím nepromítl do hospodaření ČEZ adekvátně. Je to dáno zajišťovací strategií, v rámci které ČEZ postupně prodává silovou elektřinu na tři až pět let dopředu. Díky předprodejům z předchozích období tak měla společnost například ke konci loňského října prodáno na rok 2018 přes 80 procent elektřiny ze svých výrobních zdrojů,“ uvedl v úterý hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

V hospodaření firmy se tak podle něj stále projevuje dlouhodobě klesající trend tržních cen elektřiny, trvající od roku 2011 až do začátku roku 2016. „Tento nepříznivý vliv však v letech 2019, a zejména 2020 vymizí,“ potvrdil Kovanda výhled Nováka.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ČEZ žaluje bulharský antimonopolní úřad kvůli Inercomu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.