Výsledky hlasování o nedůvěře Mayové budou známy do jedné ráno
Nedůvěra Mayové
Přesně ve 21:02 českého času skončilo hlasování britských konzervativců, v němž se rozhoduje, zda premiérka Theresa Mayová zůstane v čele strany, nebo zda ji toryové vysloví nedůvěru. Mayová čelí kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií na domácí politické scéně tvrdé kritice. Její případný pád by znamenal i konec současné vlády. Podle britských médií však nutnou prostou většinu alespoň 159 z 317 zákonodárců Konzervativní strany získá a hlasování tak ustojí.
Výsledek tajného hlasování konzervativců by pak měl být znám do jedné hodiny ranní. Mayová potřebuje získat prostou většinu 159 z 317 zákonodárců Konzervativní strany, aby hlasování přestála.
Zatímco agentura Reuters uvedla, že v médiích a na sociálních sítích svou podporu premiérce vyjádřilo 198 poslanců Konzervativní strany, reportérovi listu The Guardian totéž na záznam potvrdilo 160 konzervativců z řad zákonodárců. Podle televize SkyNews Mayovou podpoří 172 poslanců Konzervativní strany.
„Někteří poslanci, kteří veřejně Mayovou podpořili, ale v soukromí podle britských politických komentátorů uvedli, že budou hlasovat proti ní,“ upozorňuje Reuters.
Pokud by Mayová hlasování neustála, musela by rezignovat na funkci šéfky strany a očekávalo by se od ní, že odstoupí i z úřadu premiérky. Strana by si pak volila nového lídra. Tento proces by podle BBC zabral patrně několik týdnů.
Premiérka je nicméně rozhodnuta dotáhnout brexitovou dohodu do konce. „Jsem odhodlaná práci dokončit,“ řekla ministerská předsedkyně v prohlášení, které přednesla před svým úřadem v Downing Street. Zároveň varovala, že pokud ji nahradí jiný stranický lídr, bude to znamenat odklad britského odchodu z EU. Spojené království má blok opustit už za několik měsíců, v březnu 2019.
Mayová ve středu také ohlásila, že už britské konzervativce nepovede do řádných voleb v roce 2022 jako lídryně. Úryvky z klíčového projevu Mayové za zavřenými dveřmi citovala mimo jiné agentura Reuters a list The Guardian.
Britská premiérka svůj odchod z čela konzervativců podle zdrojů z jednání nijak časově neurčila. Zopakovala, že pokud by se vyměnil lídr nyní, bylo by to s ohledem na brexit velmi špatně načasované. Podle jednoho ze zúčastněných bylo celé setkání za zavřenými dveřmi emočně vyhrocené a někteří z přítomných měli slzy v očích.
Mayová dále zmínila, že do 21. ledna příštího roku chce s Bruselem vyjednat variantu irské pojistky, kterou by sdíleli i severoirští unionisté (DUP), kteří menšinovou britskou vládu posporují. EU přitom jednoznačně odmítá změny dojednaného textu smlouvy, jehož součástí je i pro část britské politické scény nepřijatelná pojistka pro režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.