Trump zvažuje uzavření hranice s Mexikem, nasazena má být i armáda

Migrace z Mexika

Trump zvažuje uzavření hranice s Mexikem, nasazena má být i armádaNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump zvažuje možnost uzavřít před středoamerickými migranty jižní hranici s Mexikem a neumožnit jim požádat o azyl ve Spojených státech. Napsal to list The Washington Post (WP) s odvoláním na nejmenované zdroje z Trumpovy administrativy. Podle agentury AP bude na hranici vysláno nejméně 800 vojáků, kteří mají hranice ochránit před několikatisícovým zástupem migrantů.

 

Podle amerického zákona mohou cizinci prchající před perzekucí po vkročení na půdu Spojených států požádat o azyl. Výnos, jehož vydání Trump zvažuje, by toto právo pozastavil a zabránil by migrantům ze Střední Ameriky přijít do USA. Trump by podle WP rozhodnutí zdůvodnil tím, že migranti představují bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy.

Pokud by prezident radikální krok učinil, pravděpodobně by se okamžitě setkal s negativní odezvou amerických soudů, poznamenává The Washington Post. Americký list zároveň uvádí, že Trump téma migrace využívá v rámci kampaně před volbami do Kongresu, které se budou konat už za dva týdny. Migranty přitom Trump vykresluje jako nebezpečné zločince a demokraty obviňuje z toho, že je podporují.

Ministr obrany Jim Mattis se chystá vydat rozkaz k vyslání vojáků na hranici, píše AP. Mají tam doplnit asi 2000 příslušníků národní gardy, kteří už ostrahu jižních hranic posílili. Společně budou poskytovat logistickou a materiální pomoc pohraniční stráži. Vyslání příslušníků národní gardy na hranice je podle amerických médií běžné, armáda tam ale obvykle posílána není. Nepředpokládá se, že by Pentagon počítal s nasazením ozbrojených hlídek, které by mohly vyvolat nežádoucí incident.

Americké federální zákony zakazují využívat bez povolení Kongresu ozbrojené síly k úkolům, jež mají uvnitř státu plnit bezpečnostní složky.

O několikatisícové skupině lidí, kteří pocházejí nejčastěji z Hondurasu, ale také z Nikaraguy, Salvadoru nebo Guatemaly a míří do USA, se mluví jako o „karavaně migrantů“. Skupina nyní čítá asi 5000 lidí a míří z jižního Mexika k amerických hranicím. Další skupina asi o tisíci lidech se vydala na pochod k USA z Guatemaly.

Nynější karavana vyrazila předminulou sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu a původně čítala asi 1300 osob. Postupně se k ní připojili další lidé, kteří utíkají před vysokou kriminalitou a chudobou. Když skupina dorazila o víkendu na guatemalsko-mexickou hranici, bylo v ní asi pět tisíc běženců. Necelá tisícovka z nich přistoupila na „plán bezpečného návratu domů“, na němž se v sobotu dohodli prezidenti Hondurasu a Guatemaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Po Rusku i NATO. Aliance zahájila v Norsku největší manévry od konce studené války

Čína a Rusko odposlouchávají Trumpův mobil, píší The New York Times

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články