Po protestech žlutých vest ve Francii jsou zničeny tři čtvrtiny silničních radarů

ŽLUTÉ VESTY

Po protestech žlutých vest ve Francii jsou zničeny tři čtvrtiny silničních radarůNOVÉ
Protesty tzv. žlutých vest v Paříži (1. prosince 2018) Foto:

FOTO: shutterstock.com

Svět

Echo24

Ve Francii byly od začátku protestů hnutí takzvaných žlutých vest loni v listopadu poškozeny nebo zcela zničeny tři čtvrtiny silničních radarů, oznámil ministr vnitra Christophe Castaner. Poničení přístrojů pro měření rychlosti pak dal v rozhovoru s televizí France 2 do souvislosti s vyšší úmrtností na silnicích letos v lednu.

„Zhruba 75 procent radarů bylo buď zničeno, nebo poškozeno či zneškodněno,“ prohlásil ministr. „A ano, je mezi tím přímá souvislost,“ dodal s odkazem na zvýšení úmrtnosti při nehodách o 3,9 procenta v lednu v porovnání se stejným měsícem loňského roku.

Příkladem jsou podle něj radary, které někdo zakryje igelitem. Ty potom sice přestanou pořizovat fotografie, ale nadále měří rychlost. V prosinci tak úřady podle ministra zaznamenaly čtyřikrát více přestupků, z toho nárůst překračování rychlosti o 400 procent. „A na konci toho všeho jsou mrtví,“ dodal Castaner.

Stát podle něj vyjde obnova radarů na zhruba půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč).

Francouzi nespokojení s politikou současné vlády po celé zemi protestují od půlky listopadu, demonstrace začaly jako silniční blokády. Další protestní akce se čekají v sobotu.


Čtěte dále: Král nebes. Legendárnímu Concordu zlomily vaz regulace a jediná nehoda

Cigarety ve Francii v pátek podraží. Vláda se obává reakce žlutých vest

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.