Začalo to švadlenkami v USA. Pak se svátku chopili komunisti

historie kontroverzního svátku

Začalo to švadlenkami v USA. Pak se svátku chopili komunistiNOVÉ
Ilustrační foto- Foto:

Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Mezinárodní den žen slavíme každoročně 8. března. Ačkoliv u nás svátek není kvůli jeho propagandistickému zneužití komunisty před rokem 1989 příliš oblíbený, původní význam byl zcela odlišný. Impulsem k jeho zavedení byl v roce 1908 protest 15 000 pracujících žen, které protestovaly za lepší pracovní podmínky a hlasovací práva.

Ženy za svá práva protestovaly už v polovině 19. století. Tehdy začaly americké ženy, především dělnice, masivně stávkovat za lepší pracovní podmínky. V roce 1908 iniciativa vyvrcholila demonstrací zhruba 15 000 švadlen, které protestovaly za kratší pracovní dobu, lepší platy, hlasovací práva a také ukončení dětské práce. Mnoho žen bylo za účast potrestáno ztrátou zaměstnání. Stávka pod heslem „chléb a růže“ však napomohla rozhodnutí Socialistické strany USA zavést Národní den žen. Ten ženy poprvé oslavily 28. února 1909.

O dva roky později si lidé zásluhy protestujících žen připomněli jako mezinárodní svátek. V několika evropských zemích ho poprvé oslavili 19. března 1911. Současné datum získal svátek až v roce 1917, kdy do ulici vyšly ženy v Petrohradu. Pod heslem „chléb a mír“ zahájily jednu z revolucí roku a dosáhly abdikace tehdejšího cara. Zároveň pro sebe získaly rozsáhlá práva včetně volebního. Další milník představoval rok 1945, kdy byla v Chartě OSN zakotvena rovná práva mužů a žen. K poslední významné změně došlo v roce 1975, kdy OSN oficiálně vyhlásilo 8. březen Mezinárodním dnem žen.

Karafiáty a ručníky v českých podnicích

Zcela jiné emoce vyvolává oslava svátku v české společnosti. Znám je především v souvislosti s komunistickou propagandou. Ta svátek zneužila ve svůj prospěch a straničtí funkcionáři ženám na neoblíbených podnikových oslavách tradičně předávali rudé karafiáty a dárek v podobě ručníků.

Jako významný den se MDŽ do českého kalendáře vrátil až v roce 2004. I nadále však svátek zůstává nepříliš oblíbeným, jeho roli do jisté míry převzal Svátek matek. Ten se slaví druhou květnovou neděli, poprvé se objevil v roce 1914 v USA. U nás ho v té době propagovala především dcera prezidenta, Alice Masaryková. Do kalendáře i povědomí lidí se tento významný den vrátil po roce 1989.

Mezinárodní den žen je v současné době oslavován po celém světě. V některých zemích, zejména v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu je svátek dokonce oslavován dnem volna. V řadě zemí se v tento den konají manifestace proti násilí na ženách.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články