Týdeník Echo: Hypotéky v Česku, krize Angely Merkelové a karlovarský festival
Týdeník Echo
O tom, že v Česku je bydlení nejhůř dostupné ze všech zemí Evropské unie, píše v analýze Základní právo na hypotéku redaktorka Lenka Zlámalová. A cituje data ze studie společnosti Deloitte Property Index 2017: v České republice „přišel byt o rozloze sedmdesát metrů čtverečních na 10,8 násobku ročního platu. Velká Británie se svými pověstně drahými byty je až za námi. Od té doby se situace ještě zhoršila.
Ceny nemovitostí v Česku loni opět rostly nejrychleji z celé Evropské unie. Zvedly se o 14 procent. V Praze a Brně, kde je o byty největší zájem, zdražovaly ještě výrazně rychleji. Průměrný plat se v téže době v Česku zvýšil jen o 7 procent. V Praze a Brně ale stoupaly příjmy pomaleji než v chudších částech země. Ceny bytů tam naopak rostly výrazně rychleji. Takže vlastní bydlení se ve dvou největších a pro nově příchozí nejatraktivnějších městech stává stále hůř dosažitelným.“ Varuje ovšem před „divočejšími hypotékami“ a dospívá k závěru: „Dostupné bydlení nebude zaručeno divočejšími hypotékami, ale jen tím, že se konečně vytvoří podmínky, aby se stavělo víc bytů tam, kde o ně mají lidé zájem.“
Pod názvem Psychická porucha v centru Evropy se Daniel Kaiser zamýšlí nad aktuálními problémy německé politiky: „Od vypuknutí velké migrační krize v létě 2015 se to o ní psalo už několikrát, v těchto dnech však Angela Merkelová skutečně čelí tak vážné krizi, jakou v politice ještě nezažila. Z této poslední krize vyjde buď připravena o moc, nebo alespoň významně mocensky oslabena. Přivodila si ji tak trochu sama, tak trochu ji do ní zatáhl její ministr vnitra a předseda koaliční CSU Horst Seehofer. Půdu připravily události posledních měsíců: skandální poměry v pobočce azylového úřadu v Brémách a vraždy nezletilých dívek azylanty.“
Dva texty jsou spojeny s probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale, jehož hostitelskou zemí je Rusko. Debata Jiřího Peňáse a jeho hostů v Salonu Týdeníku Echa se zabývá spojením sportu a politiky, nad tím, jak se Rusko ve dnech mistrovství proměnilo, se zamýšlí Jan Machonin.
Šestnáctistánková příloha je tradičně vyhrazena karlovarskému filmovému festivalu, tipy, které filmy stojí za zhlédnutí předkládá Ondřej Štindl. Dvojčíslo 26–27 však nabízí ještě řadu dalších podnětných textů.