1 údajný únos Babišova syna

„Pobyt Babiše mladšího na Krymu nemůžeme řešit, není občan ČR,“ tvrdí Hamáček

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

České orgány nemohou řešit pobyt Andreje Babiše mladšího na Krymu, protože je švýcarským občanem. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro server Aktuálně. Premiér Andrej Babiš zároveň na čtvrteční tiskové konferenci prozradil, že jeho syn nikdy české občanství neměl. 

„Jeho pobyt na Krymu ze zahraničněpolitického hlediska nemůžeme řešit. Ve chvíli, kdy se jedná o občana cizího státu, těžko mohou české orgány nějakým způsobem cokoli řešit. Je švýcarský občan. Nevím, jak by mohlo bezpečnostně Česko řešit cizího státního příslušníka. Jediné, co můžeme řešit, je to, co dělá policie, tedy se snažit o to, aby proběhly úkony mezinárodněprávní spolupráce, aby policejní specialista mohl posoudit stav obviněného, a na tom policie intenzivně pracuje,“ řekl Hamáček pro Aktuálně.

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Ministr se chce se svým stranickým šéfem Hamáčkem sejít a o situaci s ním jednat.

„Není to v pořádku. Ukrajinská strana mě ještě nekontaktovala, ale já sám si k tomu vyžádám podklady. Chci se spojit s ruskou i ukrajinskou stranou a chci k tomu bližší informace. Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ řekl Deníku N Petříček.

Ministr byl překvapený, že o cestě syna premiér věděl. „Je to velmi nestandardní. Českým občanům se nedoporučuje na Krym jezdit – to platí i pro premiéra. Toto téma před premiérem nadhodím,“ dodal.

Server Seznam navíc ve čtvrtek přišel s informací, že jim z e-mailu Andreje Babiše mladšího přišel mail, který reaguje  na současnou kauzu. Seznamu měl napsat, že jeho otec překročil červenou čáru. Premiérův syn chce podle zprávy zároveň být v kontaktu s policií ČR.

Novináři Sabina Slonková s Jiřím Kubíkem uvedli, že zpráva přišla z e-mailu Andreje Babiše mladšího, který sám poskytl reportérům Seznamu a dosud na něm odpovídal na otázky. Redakce Seznamu měla zprávu předat státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování juniorova zmizení na okupovaný Krym.

Kauzu vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Čtěte také: Senát vyzval Babiše k rezignaci: Jeho účast ve vládě je nepřijatelná

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.