Libeňský most není kulturní památkou, může se i zbourat
Libeňský most
- red,
Ministerstvo kultury nepravomocně neprohlásilo Libeňský most za kulturní památku. Hlavní město Praha se nyní bude rozhodovat, zda most opraví, nebo zbourá a postaví nový.
Proti verdiktu ministerstva kultury se mohou do 15 dnů od jeho vydání odvolat účastníci řízení, tedy město Praha, Dopravní podnik, Technická správa komunikací a České přístavy. Pokud tak učiní, bude se věcí zabývat rozkladová komise, což by mohlo trvat i několik měsíců. Když podá námitky či připomínky kdokoli jiný, bude se jimi zabývat ministerstvo. Další řízení by ale nemělo na nynější rozhodnutí odkladný účinek, a majitel by s mostem mohl nakládat podle svých záměrů.
Odborníci z Kloknerova ústavu při Českém vysokém učení technickému stav mostní konstrukce zkoumali zhruba rok. Podle šéfa ústavu Jiřího Kolíska je nutná rozsáhlá rekonstrukce.
Ministerstvo kultury zaslalo rozhodnutí ve věci návrhu na prohlášení Libeňského mostu za kulturní památku dotčeným účastníkům správního řízení.https://t.co/NqoBs0SViR pic.twitter.com/N7ROwlVWyx
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) 19. února 2018
Podle odborníků by výstavba nového mostu i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun. V původním plánu Technická správa komunikací předpokládala náklady asi 350 milionů korun. Tento plán ale počítal s využitím současných pilířů mostu. To odborníci kvůli jejich špatnému stavu vyloučili.
Zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) považuje cenu stavby nového mostu za podhodnocenou, protože nezahrnuje výstavbu provizorního mostu. Domnívá se, že potřebná částka na stavbu nového mostu bude oproti ceně rekonstrukce dvojnásobná.
Od roku 1928, kdy byl most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory Libeňského mostu jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl. Libeňský most byl koncem ledna zařazen do kategorie mostů v havarijním stavu. Technická správa komunikací začala most podpírat na konci ledna. Práce by měly trvat zhruba měsíc, pak by se na most mohla vrátit MHD.
Most je nyní je přístupný pouze pro chodce a cyklisty. „Do konce ledna obdrží TSK, a.s. od Kloknerova ústavu kompletní dokumentaci s výsledky všech diagnostických měření včetně detailní zprávy ke stavu hlavního mostu přes Vltavu. Z toho vyplyne konkrétní podoba dalších opatření na mostě, následných prací a také možností obnovení provozu přes most,“ informovala Technická správa komunikací (TSK), jež má most na starosti.
— Petr Dolínek (@DolinekPetr) 19. února 2018
O uzavření Libeňského mostu rozhodl pražský magistrát v lednu. Kritika od veřejnosti i od některých pražských politiků míří hlavně na to, že o špatném stavu mostu věděl magistrát už dávno a opravovat jej mohl i během posuzování jeho případné památkové ochrany. Město se ale brání s tím, že s rekonstrukcí muselo počkat na vyjádření ministerstva. Resort kultury nicméně popírá, že by rekonstrukci zdržoval.
Libeňský most není kulturní památkou. Aktivita pánů Čižiňského a Scheinherra most nezachránila, jen vybrzdila jeho opravu až do kritického stavu. Vřelý dík od všech Pražáků!
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) 19. února 2018