Andrej Babiš přišel po roce debatovat do Otázek Václava Moravce

Andrej Babiš přišel po roce debatovat do Otázek Václava MoravceNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Andrej Babiš - šéf nejsilnější parlamentní strany se účastní nedělního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Rok to odmítal. Jeho místo v diskuzích často zůstávalo prázdné a moderátora pořadu Václava Moravce označoval za „zaujatého“.

„Takže já určitě s Českou televizí nemám žádný problém. Dokonce ji vždycky podpořím, naposledy jsem byl v Otázkách Václava Moravce 12. února minulého roku, tak teď půjdu do otázek 11. března. Tak vidíte, nemám žádný problém s Českou televizí," uvedl Andrej Babiš na začátku března na plénu sněmovny, na interpelaci lidoveckého poslance Marka Výborného. Ten se ho ptal, zda nehrozí personální obměna vedení České televize.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Po roce navštíví Otázky, stejně jako se v říjnu zúčastnil poslední předvolební debaty na ČT, kterou jsem moderoval. Účast přijal po opakovaných pozváních," uvedl k účasti Andreje Babiše Václav Moravec.

Babiš v minulosti účast v pořadu odmítal. „Nebudu k němu chodit, protože je zaujatý a negativní vůči mé osobě. To si myslím, že veřejnoprávní televize by to neměla dělat. Skáče mi do řeči, mění témata, jaká byla domluvena, zesměšňoval moji ženu na Twitteru. Pomlouval mě, říkal, že jsem byl majitel Čapího hnízda. Pokud to takto vezmu, tak proč bych tam chodil,“ řekl v roce 2016 ke své neúčasti šéf hnutí ANO serveru Blesk.cz.

Nyní ale podle svých slov moderátorovi pořadu "odpustil". "Podívejte, jdu i k tomu Moravcovi. Dva roky do mě jel, i v té debatě před volbami. Já jsem mu odpustil a jdu tam. Já mám rád Českou televizi," zopakoval znovu v pátek ve sněmovně.

Kolem České televize je přitom v posledních dnech rušno a je pod velkým politickým tlakem. Nové kolo debat rozproudil prezident Zeman, který po návrzích na zrušení koncesionářských poplatků či dokonce zestátnění ČT uvedl, že by si „velmi přál“ personální změny v ČT a poslancům navrhl, aby nadvakrát zamítli zprávu o hospodaření ČT.

V zákoně přitom stojí, že pokud zprávu dvakrát po sobě sněmovna neschválí, může odvolat celou Radu ČT. V dolní komoře se už nyní jasně ukazuje spolupráce mezi hnutím ANO, SPD a KSČM – tedy stranami, kterým se současné fungování televize vůbec nezamlouvá a rády by prosadily určité změny.

Šéf SPD Okamura by nejraději média veřejné služby zestátnil. Tvrdí o nich, že špatně hospodaří, a avizoval, že pokud bude sedět ve vládě, zaměří se na ně. Babiš zas opakovaně tvrdil, že ho ČT poškozuje, podal na ni stížnost a redaktory z pořadu Reportéři ČT dokonce nazval „zkorumpovanou pakáží“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nelžete o mně a StB, varuje Babiš veřejnoprávní média. Hrozí odvetou

Jak ovládnout Českou televizi? ANO, SPD a KSČM stačí neschválit dvě zprávy

Pod tlakem otázek Okamura pohrozil veřejnoprávním médiím zestátněním

‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT