1 Úmrtí na katedře žurnalistiky

Zemřela Alena Lábová, fotografka a dlouholetá pedagožka na FSV UK

NOVÉ

Témata:

V úterý zemřela fotografka a vyučující dlouhodobě působící na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV), Alena Lábová. Na fakultě působila už od 70. let, přednášela o historii, teorii, etice a praxi novinářské fotografie.

„V Aleně Lábové ztrácí Fakulta sociálních věd jednu ze svých dobrých duší. Přední českou odbornici na novinářskou fotografii, mimořádnou a inspirativní pedagožku, neuvěřitelně silnou a šarmantní ženu, která navzdory své drobné konstituci dokázala desetiletí překonávat zdravotní obtíže se (sebe)ironickým humorem, ze kterého nám méně odolným zůstával rozum stát. Alena Lábová byla autorkou celé řady významných a zásadních publikací o fotografii i výbornou fotografkou. Díky ní máme zaznamenány historické okamžiky roku 1989 i vývoj fakulty v mimořádné kvalitě,“ napsala k tomu na stránkách fakulty děkanka FSV Alice Němcová Tejkalová.

„To, čím si ale získala generace studentek a studentů, byla její schopnost využít vše, co uměla a znala, ve výuce a vytvořit nesmírně zajímavé přednášky i kreativní semináře, při kterých velmi přátelsky, ale naprosto nekompromisně hodnotila naše práce. Kromě fotek jsme často diskutovali také o politice, literatuře, společnosti, Alena měla obrovský rozhled, vedla nás k tomu, abychom na sobě všestranně pracovali. Když jsem zvažovala, kam se profesně vydám, a rozhodla se nakonec pro akademické prostředí, byla to spolu s docentkou Osvaldovou právě doktorka Lábová, kdo mě k tomu inspiroval. Vracely se za ní na fakultu desítky absolventů, popovídat si o práci i jen tak o životě, na večírcích alumni byla vždy tou nejobletovanější. Bude nám strašně chybět, zároveň si myslím, že by nechtěla, abychom na ni vzpomínali nostalgicky a pateticky, protože jak nostalgii, tak patos vždycky s humorem shazovala. Pojďme tedy vzpomínat na usměvavou a báječnou Alenu Lábovou, a snažit se udržet i rozvinout její pedagogický, vědecký i lidský odkaz,“ dodala Tejkalová.

Pohřeb proběhne v pátek 15. února 2019 ve 14.15 v krematoriu v Praze v Motole.

Čtěte také: Zemřel Václav Vorlíček, legendární režisér slavných filmových pohádek a seriálů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.