1 Problémy letecké společnosti

Piloti Ryanairu stávkují. Zrušeny jsou stovky letů po celé Evropě

NOVÉ

Témata: , ,

Piloti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair se v pátek v několika evropských zemích účastní 24hodinové stávky. Aerolinky kvůli protestu zrušily zhruba 400 z 2400 plánovaných letů, což se dotýká asi 55 tisíc cestujících. Spoje na pražské Letiště Václava Havla stávky nezasáhnou.

„Na dnešní den nemáme hlášené v souvislosti se stávkou personálu letecké společnosti Ryanair žádné zrušené lety. Všechno bude létat podle platného letového řádu,“ řekl mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Největší dopad má stávka pilotů v Německu, kde bylo zrušeno 250 letů. Znamená to komplikace pro více než 42.000 lidí. Cestující si mohli rezervovat jiný let, nebo požadovat vrácení peněz, uvedla agentura DPA.

Stávky se účastní rovněž piloti Ryanairu v Irsku, Švédsku, Belgii a Nizozemsku. Protestují proti pomalému postupu rozhovorů o pracovních podmínkách.

Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni v prosinci se firmě podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své historii rozhodla uznat odborové svazy. Od té doby ale nedokáže s řadou z nich uzavřít kolektivní smlouvy.

Spor aerolinek se zaměstnanci vyvolal mezi cestujícími paniku a zmatek, takže řada z nich začala rychle on-line hledat alternativní spoj buď opět s Ryanairem, anebo s jiným přepravcem. Předpokládali totiž, že jejich původní let se neuskuteční. Bitva o místa v letadlech tak přinesla spirálový růst cen. Některým z těch úspěšných, kterým se podařilo sehnat místo, pak Ryanair sdělil, že jejich původní letenky platí. Těmto lidem tak v rukou zůstaly nové, ovšem dražší letenky, které nevyužijí.

Například rotterdamský realitní agent Pico Wilbrenninck, jehož rodina se měla vrátit z prázdnin, koupil zbytečně letenky za 500 eur (12.785 Kč). „Není vůbec jasné, na koho se mám teď obrátit kvůli vrácení peněz,“ řekl agentuře Bloomberg. „Kdo je zodpovědný – svaz pilotů, nebo Ryanair? Kde se mám hlásit se svými připomínkami?

Společnost uvedla, že většině cestujících, kterých se stávka dotýká byla změněna rezervace na jiný let a že o jejich možnostech je informovala co možná nejdříve, stejně jako o jejich právu na refundaci. Zmatky částečně způsobila snaha firmy plánované lety uskutečnit za pomoci přesunu posádek ze zemí, kde se nestávkovalo.

Vedle náhrad nebo alternativních letů mají zasažení cestující také „právo na péči“ a za určitých okolností mohou získat nárok na odškodnění, řekl novinářům v Bruselu mluvčí Evropské komise Enrico Brivio. „To se musí řešit případ od případu,“ řekl. „Cestující, kteří se domnívají, že jejich práva nebyla respektována podle pravidel, by se měli obrátit na příslušný orgán v členském státě, kde se incident stal,“ dodal.

Německé odbory Vereinigung Cockpit (VC) Ryanair varovaly, aby čekal další stávky. Uvedly, že přepravce neprojevil žádnou ochotu zlepšit platy či pracovní podmínky.

Akcie Ryanairu za poslední rok ztratily asi pětinu hodnoty a v pátek po poledni odepisovaly dalších skoro 3,5 procenta. Jen od poloviny července klesly zhruba o 18 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Krize aerolinky. Ryanair stahuje pětinu letadel, v ohrožení je stovka pilotů

V letadle Ryanairu náhle poklesl tlak v kabině. Nouzově přistálo v Německu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.