1 kritika šéfa hnutí ANO

Primátor Macura za ANO chce omezit zásahy Babiše do kandidátek

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který se dlouhodobě netají svými výhradami k fungování hnutí ANO, bude usilovat o to, aby jeho předseda Andrej Babiš už neměl pravomoc zasahovat do komunálních kandidátek. Uvedl to ve čtvrtek v pořadu Interview České televize.

Tomáši Macurovi, který s 33 procenty hlasů obhájil post primátora ve třetím největším tuzemském městě, se nelíbí zasahování premiéra a předsedy hnutí ANO do jednotlivých kandidátek v komunálních volbách. Macura tak naráží na výměnu lídra Patrika Nachera v Praze. Ten měl sice kandidovat na primátora, ale krátce před volbami byl po zásahu Andreje Babiše přesunut na druhou pozici kandidátky a v pozici lídra jej nahradil podnikatel Petr Stuchlík.

„To se mi třeba nelíbí. Chtěl bych, aby tato kompetence pro předsedu hnutí už v nových stanovách nebyla. To je věc, o kterou se chci pokusit zasadit,“ řekl ve čtvrtek Macura. A dodal, že nejde o zákulisní kroky. „Věci, které se mi nelíbí, říkám přímo panu předsedovi, nebo je sděluji na sněmu. V každé straně jsou přece různé názory, a to je úplně normální,“ dodal.

„Do celostátní politiky nikdy nepůjdu“

V rozhovoru ostravský primátor také uvedl, že se nechystá přesunout do celostátní politiky. „Šel jsem do politiky s cílem pomoci tomuto městu. Jsem zdejší občan a patriot ve městě, které miluju. Pro mě politika začíná a končí Ostravou. Na celostátní úroveň určitě nikdy nepůjdu,“ řekl Macura.

Podle něj je důležité, aby hnutí ANO stavělo do budoucna na třech principech. „Jde o tři základní pilíře – liberalismus, protikorupční postoj a proevropský postoj hnutí. Pokud tyto postoje budou dodržovány, a já věřím, že jsou, i když občas s drobnými excesy, tak já budu spokojen,“ uvedl Macura.

Ostravský primátor už v minulosti předsedu hnutí Andreje Babiše kritizoval například kvůli kauze Čapí hnízdo. „Pro mě je Čapí hnízdo pravděpodobně výsledkem pokusu o daňovou optimalizaci, do jakého bych já osobně nešel. I když takhle to dělaly stovky jiných společností. Je také otázka, jestli o tom rozhodoval on sám, nebo mu to přinesli na podnose jeho manažeři. Sám bych se tím nikdy nechlubil, kdyby se mi něco podobného stalo, okamžitě bych těch 50 milionů vrátil a hluboce se omluvil. Ale hůl bych kvůli tomu nad ním nelámal,“ řekl Macura na konci října v rozhovoru pro Aktuálně.

Ostravu nově vede koalice vítězného hnutí ANO s ODS, Piráty a lidovci. V 55členném zastupitelstvu má převahu 35 hlasů. Macura z vítězného hnutí ANO byl znovu zvolen primátorem ve středu.

Čtěte také: Litvínovu budou vládnout ANO, komunisté a Evropští demokraté

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.