Jie Ťien-ming je vyšetřován, zjistil Mynář v Číně. CEFC nenavýší podíl v J&T

Problémy CEFC

Jie Ťien-ming je vyšetřován, zjistil Mynář v Číně. CEFC nenavýší podíl v J&TAKTUALIZOVÁNO
Vratislav Mynář Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Šanghaj informovala kancléře Vratislava Mynáře tom, že Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona. Vyšetřování ale není vedeno proti CEFC China. Ta naopak potvrdila, že má zájem na pokračování projektů v Česku, ať už se jedná o fotbalovou Slavii nebo Centrum tradiční čínské medicíny. Zároveň ale CEFC stáhla žádost zaslanou ČNB o navýšení podílu v J&T Finance Group.

Delegace vyslaná prezidentem Milošem Zemanem včele s Vratislavem Mynářem jednala s představiteli regionální vlády města Šanghaje, kde sídlí společnost CEFC. Ti potvrdili, že je Jie Ťien-ming vyšetřován.

„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona. Vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC,“ uvedl na webu Hradu mluvčí Jiří Ovčáček. Jie Ťien-ming už v CEFC nebude působit ani ve vedení, ani jako akcionář.

Jak mluvčí prezidenta, tak mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář ujišťují, že mateřská CEFC China má zájem pokračovat na projektech, které se týkají Česka. „Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice,“ uvedl Hrad. 

„Deklarována byla pokračující plná podpora nejen ziskovým projektům, ale i rozvoji neziskových aktivit jako jsou Centrum tradiční čínské medicíny a SK Slavia Praha,“ napsal mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář.

Ohledně J&T Finance Group Bednář uvedl, že „vedení CEFC China jednoznačně potvrdilo garanci splacení půjčky u J&T Group, a to nejdéle v řádném termínu ke dni splatnosti.“ Zároveň však CEFC Europe stáhl žádost o navýšení podílu v J&T Finance Group.

„Stažení žádosti vnímáme jako logické vyústění současné situace. CEFC je nadále minoritním akcionářem J&T Finance Group. Jednání o dalším postupu prozatím neproběhla,“ napsala serveru Echo24 Monika Veselá,mluvčí J&T Finance Group.

Společnost CEFC Europe také oznámila vstup nového akcionáře. Jméno však nezveřejnila. „Jedná se o jednu z nejsilnějších a nejprestižnějších čínských společností s bohatými mezinárodními zkušenostmi,“ uvedl pouze mluvčí. Podle serveru Týden.cz se jedná o čínským státem vlastněnou společnost CITIC Group.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Došlo k problému.“ Filip se ptal Číňanů na CEFC a kárá Zemana

Hrad vyslal Mynáře a Nejedlého do Číny. Mají zjistit, co je s CEFC