Praha 7 zadávala milionové IT zakázky příbuznému úředníka

nejasnosti o zakázkách

Praha 7 zadávala milionové IT zakázky příbuznému úředníkaNOVÉ 1
Domov

Radnice Prahy 7 zaplatila v letech 2006 až 2014 víc než 140 milionů korun za služby související s informačními technologiemi úzké skupině provázaných lidí a firem. Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche nebo v jeho nejbližším okolí, případně u známých samotného Botka. Radnici Prahy 7 tehdy řídil Marek Ječmének (ODS). Na svém webu to píšou Hospodářské noviny s tím, že peníze šly skupině bez veřejné soutěže.

Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct, píšou HN. Dozorující státní zástupce Luděk Litera listu sdělil, že případ je stále v přípravném řízení, které je neveřejné.

Botkův tchán Hirsch dostal od Prahy 7 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, dostala dalších víc než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech, Jaroslav Pavlíček, Praze 7 vyfakturoval nejméně 40 milionů. Firma Grape Services získala 46 milionů. HN píšou, že předseda představenstva Ladislav Ornst a člen dozorčí rady Ivan Glemba se s úředníkem Botkem potkávali na golfu. Firmě Biteo zaplatila radnice 18 milionů. Majitelem této firmy je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

HN také uvádějí, že firma BHP Czech neměla žádného zaměstnance. První zakázku od Prahy 7 získala již několik měsíců po svém založení. Neměla žádného zaměstnance a hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Praha má zpět svou největší atrakci. Apoštolové se opět představili na orloji

My dostavíme metro. A my přidáme MHD zdarma. Kandidáti na primátora se předháněli v debatě