My dostavíme metro. A my přidáme MHD zdarma. Kandidáti na primátora se předháněli v debatě

Předvolební debata

My dostavíme metro. A my přidáme MHD zdarma. Kandidáti na primátora se předháněli v debatěAKTUALIZOVÁNO
Domov

Karolína Vaverková

O zdaleka největší rozruch čtvrteční debaty jedenácti zástupců politických stran a hnutí, kteří kandidují na pražský magistrát, se postaral návrh sociální demokracie na MHD pro Pražany zdarma. Kromě ČSSD jej má v programu i KSČM. Zbytek kandidátů na pražský magistrát ale hovořil o planých slibech a chybějících miliardách. Kandidáti se shodli na potřebě investovat, stavět metro D či dokončit vnitřní silniční okruh v Praze. Debatu provázela i klasická předvolební hra "kdo za co může". 

"MHD zdarma uvolní ulice a bude mít i pozitivní ekologický dopad," uvedl ve čtvrteční debatě v České televizi kandidát ČSSD na pražského primátora Jakub Landovský. Ačkoli našel nápad ČSSD podporu jen u KSČM, která navrhuje totéž, a zbytek politiků návrh cupoval, působil Jakub Landovský velmi klidně. Volební trhák sociální demokracie zkritizoval například lídr Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL) Jiří Pospíšil, podle něhož MHD zdarma povede k finanční ztrátě. "Už nyní platí občan pouze třicet procent jízdy MDH, zbytek je dotován," upozornil Pospíšil.

Část věnovaná pražské dopravě byla nejemotivnější částí debaty v České televizi. Následovala témata bezpečnosti a bydlení. Diskuze se dočkalo i Airbnb, které podle lídra Pirátů Zdeňka Hřiba šroubuje ceny bytů v centru Prahy. V debatě se několikrát viditelně rozčílil lídr ODS Bohuslav Svoboda, jehož straně průzkum agentury STEM/MARK pro deník MF Dnes deset dní před volbami předpověděl vítězství. Kolegy v debatě vyzval, aby hovořili o seriózních tématech a nikoliv o planých slibech. Část čtvrteční debaty byla také věnována hádce, kterou by šlo nazvat "kdo za co může". Zástupci opozičních stran z pražského magistrátu se například několikrát opřeli do kandidáta hnutí ANO Petra Stuchlíka, jenž v diskuzi zastupoval vládní hnutí, které Prahu poslední čtyři roky vedlo. Exprimátorovi a jedničce ODS Svobodovi zase připomněli, že je nepravomocně odsouzený v kauze opencard.

Lídr kandidátky Praha Sobě Jan Čižinský hned na začátku vypálil, s kým nehodlá v případě volebního vítězství debatovat o koalici. "Snažíme se, aby byla koalice bez ANO a ODS," uvedl ve svém prvním výstupu v debatě. Praha Sobě je spolu s Piráty jedním z mála kandidujících subjektů, které se dopředu vůči politickým konkurentům vymezují. Píšeme o tom zde

Čtvrteční debaty v České televizi, kterou moderoval Jakub Železný, se účastnili zástupci nebo lídři stran a hnutí, které kandidují na pražský magistrát. Mezi nimi Zdeněk Hřib za Piráty, jednička sociálních demokratů Jakub Landovský, Bohuslav Svoboda za ODS, Jiří Pospíšil (TOP 09) jako lídr kandidátky Spojené síly pro Prahu, Petr Stuchlík za vládní hnutí ANO, které mělo post primátora poslední čtyři roky, Jan Čižinský z kandidátky Praha sobě, Jiří Nouza z uskupení Starostové pro Prahu, Ondřej Mirovský z prvního místa kandidátky Zelených, Hynek Beran za hnutí SPD, Ivan Tomeš, jenž jde do voleb na kandidátce Nezávislých, a lídryně KSČM Marta Semelová.

Komunální volby se konají příští pátek a sobotu, společně s prvním kolem voleb do třetiny Senátu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Stuchlíka na akci ANO zasáhlo vejce do hlavy a ramene

Středoškoláci by do čela Prahy vyslali Piráty, druhá je TOP 09

Pospíšilův program pro Prahu: Postavíme koncertní sál a most Holešovice–Karlín

Nikdo nechce být starostou. Volby nebudou, obce převezme přidělený správce